LUFTHANSA KOKPİT ANLAŞMAZLIĞI SONA ERDİ

LUFTHANSA KOKPİT ANLAŞMAZLIĞI SONA ERDİ

Alman hava yolu şirketi Lufthansa, Vereinigung Cockpit (VC) sendikasına bağlı pilotlarla ücret konularıyla ilgili anlaşmazlığın çözümü için arabulucunun sunduğu teklifi, her iki tarafın da kabul ettiğini bildirdi.

Lufthansa’dan yapılan açıklamada, her iki tarafın da eski bir diplomat olan arabulucu Gunter Pleuger’in ücret anlaşmazlığındaki sorunun çözümü için sunduğu teklifi kabul ettiği ve bunun havayoluna yılda 85 milyon avro ilave maliyet oluşturacağı kaydedildi.

Açıklamada, söz konusu teklifin Lufthansa, Lufthansa Kargo ve Germanwings şirketlerindeki yaklaşık 5 bin 400 pilot için dört aşamada 2019 yılına kadar toplamda yüzde 8,7’lik ücret artışını ve bir kereye mahsus olmak üzere her pilota 5-6 bin avro arasında ödeme yapılmasını kapsadığı ifade edildi.

Lufthansa pilotları, ücret ve erken emeklilik konularındaki anlaşmazlıklar yüzünden 2014 yılının başından bu yana 15 kez greve gitmişti.

Öte yandan Alman basınında yer alan haberlerde, Lufthansa ile VC arasında, maaş sorunun yanı sıra emeklilik konularında da bazı sorunlar bulunduğu anımsatılarak, bu konularda VC’nin her an greve gidebileceği belirtiliyor.(memleket)

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.