Lübnanlı pilot Türkiye’nin uyarılarını kaydetmiş

Lübnanlı pilot Türkiye’nin uyarılarını kaydetmiş

Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağına yapılan uyarıların Lübnanlı bir pilot tarafından da kaydedildiği ortaya çıktı

Türkiye sınırlarını ihlal ettiği düşürülen Rus uçağına yapılan uyarıların ses kaydı Lübnanlı bir pilot tarafında da tutulmuş. Türkiye, Rus uçağının 5 dakika içerisinde 10 kez uyarıldığını, ancak Rus pilotların uyarılara cevap vermediğini belirtmişti. Rusya ise yaptığı açıklamada Türkiye’den hiç bir uyarı almadıklarını iddia etmişti. Ancak Lübnan’dan gelen ses kayıtları da Rusya’nın “ikaz olmadı” tezini çürütüyor.

Olayın gerçekleştiği sırada bölgede uçan Lübnanlı “Middle East Airlines” yolcu uçağının pilotu, uyarı mesajlarının kendisine de ulaştığını belirterek olayın ciddiyetini bildiği için yaşananları telefonuna kaydettiğini söyledi.

Türk genelkurmayın yayınladığı telsiz konuşmalarının doğru olduğunu belirten pilot; “Kayıtlar gerçek. Bu uyarıları kokpitte aynen ben de duydum. Telefonla kaydettiğim kısımsa sonlara doğruydu. Olayın büyüyeceğini hissetmiştim” dedi.

Kimliği gizli kalmak şartıyla Suudi Arabisyan’lı Al-Arabiya televizyonuna konuşan ve telefon kaydını paylaşan pilot, geçtiğimiz ay içerisinde yaptığı tüm uçuşlarda benzer uyarıları haftada iki-üç kez duyduğunu da sözlerine ekledi.

Pilotun telefonuna yaptığı kayıtta, “Burası Türk Hava Kuvvetleri. Türk hava sahasına yaklaşıyorsunuz. Yönünüzü hemen güneye çevirin” uyarısının defalarca tekrar edildiği duyulabiliyor. Buna karşılık Rus pilotlardan hiç bir cevap gelmiyor.(Dünya)

Geri

1
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Evet

Angajman kurallarına göre 3 uyarıya cevap vermeyen uçak düşürülür. Çok bile uyarmışlar.