Lockheed Martin 2022'de 169 adet F-35 üretecek - Airline Haber

Lockheed Martin 2022’de 169 adet F-35 üretecek

Amerikalı savunma sanayi şirketi Lockheed Martin Corp. 2022 yılında 169 adet F-35 savaş uçağı üretip teslimatını gerçekleştirmeyi planladığını duyurdu.

F-35’lerin ana yüklenicisi 2022 yılından sonraki yıllarda ise Amerika Birleşik Devletleri hükümeti ve program ortağı ülkelerin taleplerine bağlı olarak yıllık 175 adete ulaşabileceğini açıkladı.

Lockheed’in tam üretim kapasitesine ulaşma hedefi Covid-19 salgınının üretim operasyonları ve tedarik zincirini sekteye uğratması nedeniyle ertelenmişti.

Şirket bu yıl içerisinde 133 ila 139 uçak üretim teslimatını yapmayı hedefliyor.

ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon), Türkiye’nin F-35 programından resmi olarak çıkarıldığına ilişkin resmi kararı nisan ayında Ankara’ya bildirdi.

Türkiye, F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Programı’na (JSF) Ortak Mutabakat Zabtı ile ortak üretici olarak katılmıştı.

Programın katılımcıları Türkiye’nin yanı sıra ABD, İngiltere, İtalya, Hollanda, Avustralya, Danimarka, Kanada ve Norveç’ten oluşuyordu.

Türkiye ilk etapta 100 adet F-35A uçağı almayı taahhüt etmişti.

Ancak Türkiye ile ABD arasında S-400 krizi çıkmasının ardından mülkiyeti verilen 6 uçak Türkiye’ye transfer edilmemiş ve 2020 Savunma Bütçesi kapsamında bunların ABD Hava Kuvvetleri için alınması kararlaştırılmıştı.

Türkiye ayrıca uçak için 1005 parça üretiyordu. Türk firmalarının da bu üretime katılımı büyük oranda askıya alınmıştı. ABD’nin Aralık 2020 itibarıyla da 1005 parçanın tamamı için yeni tedarikçiler bulduğu açıklanmıştı.

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum Airlinehaber moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.Sıradaki haber:

AKSUNGUR, ilk saha görevine başladı

Hızlı Yorum Yap

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Airline Haber'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Airline Haber'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.