LAPTOPLA BAŞARAMADI SIRA KARGODA!

LAPTOPLA BAŞARAMADI SIRA KARGODA!

THY’nin önünü laptop yasağıyla kesemeyen ABD, bu kez kargo oyununa başladı. ABD Ulaştırma Güvenliği İdaresi, Türkiye’den ABD’ye gidecek kargolara sıkı denetim kararı aldı.

 ABD, dünya havacılık pazarında büyük yükselişe geçen Türkiye’nin önünü kesmek için ‘laptop yasağı’nda amacına ulaşamayınca sessiz sedasız ikinci planı devreye soktu. Vize tartışmaları sürerken ABD Ulaştırma Güvenliği İdaresi TSA, Türkiye’den ABD’ye gidecek kargolarla ilgili çok sıkı denetim kararı aldı. Türkiye’den Amerika’ya giden kargolar ayrıştırılarak daha detaylı aramaya tabi tutulacak. Bu kararın ardında ise son yıllarda kargo pazarında hızlı bir büyüme trendine giren ve kısa sürede ‘devler ligi’ olarak adlandırılan dünyanın kargo taşıyan ilk 10 firması arasına girmeyi hedefleyen Türk Hava Yolları’nın (THY) önünü kesmek niyeti yatıyor.

Laptopla başladı

TSA, mart ayında aralarında İstanbul’un da bulunduğu sekiz ülkedeki 10 havalimanından ABD’ye doğrudan sefer yapacak uçaklara binecek olan yolcuların kabinde yanlarına boyutu cep telefonundan büyük elektronik cihaz almasını yasaklamıştı. Kararın güvenlik gerekçesiyle alındığı açıklansa da arkasında THY ve bazı Körfez Havayolları ile rekabet edemeyen ABD’li havayolu şirketlerinin ABD hükümetine uyguladığı baskı neticesi alındığı ortaya çıkmıştı. Haklı gerekçeye dayanmayan bu karar birkaç ay sonra kaldırılmıştı.

OYUNUN İKİNCİ PERDESİ 

Aynı TSA, Türkiye’den hava yoluyla ABD’ye gelen tüm kargo paketlerinin denetime tabi tutulmasına yönelik bir genelge yayımladı. TSA Sözcüsü Michael England, kararın, ‘Kargo taşımacılığında beliren yeni tehditlere karşılık verebilmek ve küresel havacılıkta güvenlik eşiğini yükseltmek için alındığını’ açıklasa da havacılık sektörü bu açıklamaya kuşkuyla yaklaşıyor. AMŞAM’a bilgi veren havacılık sektörü ve güvenlik yetkilileri, genelgeyle kargo pazarında hedef büyüten THY’nin önünün kesilmesinin amaçlandığını ifade ediyor.
pazar payını katlayacak
THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, kargo hedefleriyle ilgili, “Kargoda geçen yıl yaklaşık 1 milyar dolar bandına ilk kez yükseldik. Bu yıl da bunu 1.2 milyar dolara kadar zorlayacağız. Dünya üzerindeki pazar payımızı da 2023’e kadar ikiye katlamayı hedef olarak koyduk” demişti.

Bir jumbo jet daha geldi

TURKISH Cargo, 2023 hedefleri doğrultusunda filosunu büyütmeye devam ediyor. Şirket filosunda bulunan iki adet Boeing 747 tipi uçağa geçtiğimiz hafta bir Boeing 747 daha ekledi. Atatürk Havalimanı’na inen dev uçak aynı gün kargosunu alarak ilk seferine çıktı.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

3 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Zararina Calisiyor
2 yıl önce

Thy zararina calisan bir firma devlet destegi olmadan ayakta duramaz yoksa Lufthansa aptalmi kuculme kararinalsin turkiye pakistan arap ulkelerin firmalarini buyutuyorlar ki zarar etsinler bu ekonomik politikayi anlamadiniz gitti emperyalist guclerin ekonomik tuzaklarina dusuyorsunuz ama hic gormuyorsunuz

Reis
2 yıl önce

Kimse hiç kimse ne Türkiyemin nede THY nin önünü kesemez yürek yemekle yürekli olunmuyor kardeşş

Anonim
2 yıl önce

Bununda ustesinden geliriz allahin izniyle