Laptop yasağı, uçak içindeki güvenlik riskini artırıyor

Laptop yasağı, uçak içindeki güvenlik riskini artırıyor

ABD ve İngiltere’nin 7 ülkeye uygulanan uçak içinde elektronik cihaz taşıma yasağı, Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı’nın itirazıyla karşılandı.

ABD ve İngiltere’nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki çeşitli havayollarında, yolcuları akıllı telefondan daha büyük kişisel elektronik cihazlarını kabinde taşımasını yasaklama kararının ardından, Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA), aksi yönde bir açıklama yayınladı.

EASA, “Lityum pil içeren cihazlar tehlikeli maddeler olarak görülüyor, yolcular tarafından taşınırken tercihen yolcu kabininde taşınmaları gerekiyor” dedi.

ABD’li yönetim yetkilileri yasağın gerekli olduğunu istihbarat kaynaklarına dayandırmış, teröristlerin dizüstü bilgisayarlarda ve diğer cihazlarda patlayıcıları gizleyebildiğini belirtmişti.

Ancak 28 Avrupa Birliği üye ülkesinin yanı sıra İsviçre, Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn havacılık güvenliğini destekleyen EASA, yasağın başka bir riski artıracağını önermiş oldu.

Açıklamada, “Kişisel elektronik cihazların kabin içinde taşınmasına izin verilmeyişi, kargo bölmesindeki kişisel elektronik cihazların sayısının önemli ölçüde artmasına yol açmaktadır. Dolayısıyla, kargo muhafazasında yangın riskini azaltmak için belirli tedbirlere uyulmalıdır.Özellikle, kontrol edilen bagaja yerleştirilen kişisel elektronik cihazlar tamamen kapatılmalı ve yanlışlıkla çalıştırılmamalıdır” ifadeleri yer aldı.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği Başkanı Alexandre de Juniac, geçen hafta CNNMoney’e yaptığı açıklamada, tehdide karşı uygun bir çözüm olmadığını, kararın etkilenen havayollarına zarar vereceğini ve vazgeçilmesi gerektiğini belirtti.

Bazı havayolu şirketleri, yasak kapsamına dahil olan elektronik cihazları uçağa giriş kapısında toplayarak, yolcuların tepkilerini azaltmayı deniyor.

Ancak güvenlik uzmanları,  “hepsini bir arada tutmak, kaç pilin birlikte muhafaza edilebileceğini sınırlayan, lityum iyonu taşıma düzenlemelerine aykırı” yorumunu yapıyor. (SoL)

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Comment
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Birşey olmaz
3 yıl önce

Mutlaka THY “birşey olmaz” diye açıklama yapacaktır. Üzerine “Eeeyyy Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA), sen kimsin ya” dediğinde dağılabilirsiniz.