Kuzey Kore’nin fırlattığı füze yolcu uçağının yanından geçti!

Kuzey Kore’nin fırlattığı füze yolcu uçağının yanından geçti!

4 bin 475 kilometre irtifaya ulaşıp yeniden dünyaya düşen kıtalararası balistik füzeyi Japonya üzerinde seyreden Çin uçağındaki mürettebat gördü.

ABD ve Güney Kore’nin bugüne kadar gerçekleştirdiği en büyük hava tatbikatı başladı, Kuzey Kore söz konusu hamlenin her an bir nükleer savaşa neden olabileceği uyarısını yapıyor. Yüzlerce jetin yer aldığı gövde gösterisine iki düzine F-22 Raptor ve F-35 hayalet uçağı da katılıyor.

Tarihinin en uzun menzilli füzesini ateşleyen Kuzey Kore, az kalsın bir faciaya yol açıyordu. Cathay Pacific havayollarına ait bir yolcu uçağı Japonya üzerindeyken füzeyi gördü. Uçağın mürettebatı, 4 bin 475 kilometre irtifaya ulaşan füzenin yeniden dünyaya düşmesine tanık oldu. Şirket olayı BBC’ye doğruladı.

South China Morning Post adlı Çin gazetesi ise, Cathay Pacific Havayolları’nın operasyonlardan sorumlu yöneticisi Mark Hoey’nin çalışanlarına bir mesajla durumu aktardığını bildiriyor.

Mesajda “Bugün CX893’ün mürettebatı güncel rotalarında Kuzey Kore’nin füzesine tanıklık ettiler” denildi.

Savaş sesleri yükseliyor! Kuzey Kore tetikte…

Kuzey Kore, Güney Kore ve ABD’nin ortak tatbikatının bölgeyi nükleer savaşa sürükleyebileceğini açıkladı.

ABD lideri Donald Trump’ı ‘akıl hastası’ olarak betimleyen Pyongyang yönetimi, tatbikatın halihazırda zaten yüksek olan tansiyonu aniden alevlendirebileceği uyarısını yaptı.

İktidar partisinin gazetesi Rodong’un baş yazısında ise, “Tatbikat açık ve topyekûn bir provokasyondur, her an bir nükleer savaşa neden olabilir” ifadesi yer aldı.

Washington ve Seul, bu yıl içinde 20’yi aşkın füze denemesi yapan Kim Jong-un’a gözdağı vermek için devasa bir tatbikata girişti. Yüzlerce savaş uçağı beş gün boyunca Kore Yarımadası üzerinde gövde gösterisi yapacak.

12 bin Amerikan askeri katılıyor

ABD’nin çok sayıda savaş uçağı sevk ettiği bölgede başlayan son tatbikat, bugüne kadarki en büyük gözdağı olarak kayıtlara geçti. Tatbikatta sahne alan jetler arasında iki düzine hayalet uçak bulunuyor. Bunlardan altısı F-22 Raptor, 18’de bir diğer hayalet uçak F-35.

Ünlü bombardıman uçağı B-1B Lancer’lar da hafta içinde Kore Yarımadası üstünde uçabilir.

Reuters haber ajansı, tatbikatta yaklaşık 12 bin Amerikan askerinin yer aldığını bildiriyor.

Tatbikat sırasında yeni bir füze testi veya tehlikeli bir yakınlaşma olmasından ciddi şekilde korkuluyor.

Trump’ın danışmanı: Savaş ihtimali artıyor

Washington tarafında da bir savaşın yaklaştığı beklentisi hakim.

Hafta sonu konuşan Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı HR McMaster, Kuzey Kore ile savaş ihtimalinin her geçen gün arttığını söyledi. McMacster, “Bu sorunun çözümü için silahlı çatışmadan başka yollar var. Ama artık bu bir yarış çünkü giderek daha da yaklaşıyor ve çok zaman kalmadı” dedi.

()

 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör