Kuyruğu piste sürten THY uçağı İstanbul üzerinde 3 saatte 26 tur atarak indi

Kuyruğu piste sürten THY uçağı İstanbul üzerinde 3 saatte 26 tur atarak indi

Türk Hava Yolları’nın (THY) İstanbul-Niamey seferini yapan tarifeli uçağı, kalkışı sırasında kuyruk sürtmesi şüphesi nedeniyle Atatürk Havalimanı’na döndü.

Edinilen bilgiye göre, 131 yolcusu bulunan THY uçağı akşam saatlerinde Atatürk Havalimanı’ndan Nijer’in başkenti Niamey’e hareket etti.

Kalkış sırasında uçağın kuyruğunun piste sürtmesinden şüphelenen pilot, tedbir amacıyla İstanbul’a dönüş kararı aldı.

Kuleden gerekli izinlerin alınmasının ardından uçak, iniş ağırlığına gelmesi için fazla yakıtını harcamak adına havada 3 saatte 26 tur atttıktan sonra inebildi.

Habertürk Haber Merkezi’nden Gökhan Artan’ın aktardığına göre, TC-JYF kuyruk tescilli ek yakıt tanklarına sahip olan uçak yakıt boşaltma sistemi olmadığı için iniş ağırlığına gelmesi adına bin 500 metrelerde tur atarak fazla yakıtını harcamaya başladı. Marmara Denizi ve İstanbul üzerinde 3 saatte 26 tur atan uçak iniş ağırlığına geldikten sonra Atatürk Havalimanı’na saat 21: 32’de iniş yaptı. Boeing 737 tipi uçaklarda yakıt boşaltma sistemi bulunmuyor.  Atatürk Havalimanı’na sorunsuz iniş yapan yolcular, seyahatlerine THY’nin tahsis ettiği yeni bir uçakla devam edecekler.

Havalimanına sorunsuz inen uçak ise hangara çekildi.

THY uçağının sefere devam edip etmeyeceğinin kontrollerden sonra belirleneceği öğrenildi.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Comment
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
B777 FO
2 yıl önce

Geardown yapip full flap ucarak bu sureyi 30 dk ya dusurebilirdik sanirim. Hem kuyruk vuruyor hem de 3 saat hold yapiyor inanilir gibi degil