Küba’yı TAV uçuracak

Küba’yı TAV uçuracak

TAV Havalimanları’nın içinde yer aldığı konsorsiyum Havana Havalimanı’nın geliştirilmesi ve işletmesi “iyi niyet anlaşması” imzaladı.

Proje, San Antonio de los Banos havalimanının geliştirilmesini de kapsıyor. TAV Havalimanları, Groupe ADP ve Bouygues Batiment International’den oluşan konsorsiyum, başkent Havana’da yer alan Jose Marti Uluslararası Havalimanı ve San Antonio de los Banos Havalimanı’nın geliştirilmesini ve işletmesini kapsayan proje için Küba hükümetiyle “iyi niyet anlaşması” imzaladı.

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener “TAV olarak ürün ve hizmetlerimiz tüm dünyada 19 ülkede 74 havalimanında yer alıyor. Dünyanın her yerinde iş yapabilecek finansal ve operasyonel yetkinliğe sahibiz ve fırsatları değerlendiriyoruz. Ağustos ayında iki havalimanının işletme ve geliştirme hakkını içeren imtiyaz sözleşmesi için Küba Hükümeti ile münhasıran görüşmelere başladığımızı duyurmuştuk. Görüşmelerin sonucunda Havana Jose Marti Havalimanı’nın yenilenmesi, geliştirilmesi ve işletmesiyle ülkenin batısında yer alan San Antonio de los Banos havalimanın geliştirilmesi için Küba hükümeti tarafından görevlendirilen Corporacion De La Avicion Cubana ile ‘iyi niyet anlaşması’na imza attık. Süreç devam ediyor ve imtiyaz sözleşmesini 2017’de imzalamayı bekliyoruz. Şu an yılda yaklaşık 5 milyon yolcuya hizmet veren Havana Havalimanı’nın kapasitesinin 2020’de 10 milyonun üzerine çıkarılması hedefleniyor” dedi.

ABD’nin Florida kıyılarından sadece 150 kilometre uzaklıkta bulunan 11 milyon nüfuslu Küba, 2 milyondan fazla göçmeniyle ABD’de büyük bir diasporaya sahip. Ülkeyi 2015’te önceki yıla göre yüzde 17,4 artışla 3 milyon 520 bin turist ziyaret etti. ABD’den gelen turistlerin sayısıysa yüzde 77 artışla 166 bine ulaştı.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.