KOKPİT MUTSUZ…

KOKPİT MUTSUZ…

Bildiğiniz üzere sık sık THY kokpit’ten kaptan ve ikinci pilot arkadaşlarla bir araya geliyoruz. Bu sohbetlerimizde dostça muhabbetin yanı sıra kendilerini dinleyerek nabız da yokluyorum

Genelde şirket içinden bilgi vermek eğiliminde değiller ancak, uzun uğraşlarım sonucunda azımsanamayacak sayıda kaptan ve FO ile üstü kapalı bir araştırmayı sohbet ortamında gerçekleştirebildim

Lafı fazla uzatmayayım. THY kokpit mutsuz, sitemkar ve sıkıntılı. Anlatılanlara göre haksız da değiller. Mutsuz olmaları için son zamanlarda ortaya çok sebep çıktı. Ellerinden geldiğince bunu uçuş emniyetine ve şirketin yakıt tasarrufuna yansıtmamaya çalıştıklarını söylüyorlar. Ancak nereye kadar? Bunlar da insan. Bunlar da hata yapabilirler.

Anladığım kadarıyla sebepler şunlar…

En başta ekonomik sebepler geliyor. Anlatılan o ki, şirket yıllardır kokpite yüzde 3-yüzde 4, tekrar tekrar yüzde 3-yüzde 4 derken sistematik bir fakirleştirme ve maaş düşürme uygulamış. Döviz karşısında maaşları yüzde 35-40 oranında düşmüş, şirket hiçbir düzeltme yapmamış, öyle ki yurt dışındaki herhangi bir şirketin standardının yarısına kadar gerilemiş durumda. Bu durum son yıllarda hızlı bir pilot kaçışına da yol açmış durumda. Yabancılara öyle imtiyazlar verilmiş ki, bizim Türk pilotlar kendi ülkelerinde yabancı muamelesi görmüşler.

Sorunlar sadece bununla da bitmiyor. Kaptanlara yapılan değersizleştirme had safhada. Biletsiz ekip pas formları iptal edilerek yerine bir pas sistemi getirilmiş ki, belli parkurlarda özellikle yaz sezonunda pilotların ve ailelerinin uçaklara pas biletle binmeleri neredeyse imkansız hale gelmiş. Hele hele yıllar önce emekli olmuş herhangi bir şirket personelinin şirketle alakası bile olmayan çocuklarının, sicil esası ile aktif halde görev yapan FO ların önüne geçirilmeleri, Business Class ta boş yer olduğu halde kaptanların oturtulmayıp, CIP salondan yolcuları, şirkete hiçbir katkısı olmadığı halde business class a alıp, Kaptanı oraya oturtmamaları….

Daha çok şey anlatılıyor. En küçük bir raporla bile olayların aslı astarı araştırılmaksızın kaptanlara çok ağır cezalar verildiği, tenzil-i rütbeye gidildiği, kaptanlara çok kötü muamele ile sistematik değersizleştirme uygulandığı sohbet anında duyduklarım.

Uçuşlar arası beklemelerde görevli pilotlara yemek verilmediği, mesailerin İnanılmaz şekilde ağırlaştırıldığı, ortada sendika ile imzalanmış bir TİS olmasına rağmen, SHT-FTL’in tek taraflı olarak şirket tarafından uygulamaya alındığı, bununla ekiplerin istirahatlerinin alt üst edildiği, Ekip Planlama’nın hiçbir kurala uymadığı, kaptanlara ben yaptım oldu şeklinde dayatmalarda bulunarak olur olmaz maaş kesintileri yaptığı, en küçük bir rahatsızlıkta bile veya bir ameliyat durumunda maaşlardan para kesildiği ve bu rakamların çok yüksek olduğu, şirketin hiçbir vefa örneği göstermediği söyleniyor.

2 güne kadarki raporlarda, 4 saat öncesinden bildirim yapılırsa kesinti yapılmadığı, fakat daha fazla tedavi gerektiren durumlarda pilotlardan ciddi kesintiler yapıldığı, hatta pilotların bu nedenlerle verimsizlik adı altında iş akitlerinin feshedildiği, adamına göre bunu kitabına uydurmak için de olur olmaz Fetö-PDY yaftasının vurulduğu iddia ediliyor.

Ekip Planlamanın Tip Müdürlüklerini hiç takmadığı, telefonlarına bile çıkmadığı söyleniyor.

Pilotlar seslerini duyuramamaktan şikayetçi. Her geçen gün, her anlamda şartların daha kötüye gittiğini söylüyorlar

Pilotlar üzerinde yoğun bir baskı olduğu, en ufak bir hatada ceza alma korkusu ve psikolojisi, daha neler neler…..

Öğretmen seçimlerinde adamcılık yapıldığı, liyakat ve tecrübeye hiç bakılmadığı, yeni kaptanların öğretmen yapılarak, çok daha tecrübelilerin ya red edildiği, ya da öğretmen olmalarının bile önerilmediği veya önlendiği söyleniyor. Bu çok ciddi bir durum.

Kısacası kokpit mutsuz. Kokpit ümitsiz motivasyon diye birşey kalmamış durumda. Zoraki görevine devam eden ediyor, işini bulan ise hemen kaçıyormuş.

İnsanın bir an akından geçmiyor değil hani…Bu baskı ve mutsuzluk,uçuş emniyetini nasıl etkiler diye…

Kaptan ve pilotların maliyetlerinin şirket bazında yüksek olduğunu biliniyor. Oysa THY, konu pilotlar ve diğer çalışanlar olunca küçük hesaplar yapmaktan çekinmiyor. Hatta geçenlerde yazdım. Orta menzilli filolarda çile çekip daha fazla yorulan, daha fazla uçup, daha fazla iniş kalkış yapan pilotlar, uzun menzilli filolardaki kaptanlardan daha az maaş alıyor. Hani nerede? Sendika ve şirket bu sorunu çözebildi mi? Hayır tabi ki. Ses yok. Herkes derin bir uykuda.

Herşeyi geçtim de, pilotlarına,teknisyenlerine değer vermiyorsun, iyi pilotlar ve teknisyenler giderse gitsin diye umursamıyorsunuz da,peki tecrübe ne olacak? Şirket hafızası ne olacak?

Umuyoruz ki THY Yönetimi bütün bu sorunlara acil çözüm bularak kokpiti mutlu eder ya da bedeli pahalıya mal olur.

Lafa gelince tam sorumlu, icraatta sıfır yetki mantığı ile kokpiti ve tekniği ezersen, bunun sonuçları ciddi olacaktır.

THY Yönetimi; bizden söylemesi. Şimdilik Kokpitten mesaj var. Kokpitin mutsuz olduğu belli. Bakalım başka mutsuz kesim var mı? Kim bilir belki bir gün onlarda gelir dertlerini anlatırlar…

Geri

Yapılan Yorum Sayısı (21)

 1. Kaptan   - Tarih: 17 Temmuz 2017 - Saat 00:17   - Cevap Yazın

  Adam yine çalışmış, yine araştırmış ve bombayı patlatmış. Tek kelimeyle efsanesin sen.
  Helal olsun. Şu yazılanların hepsi gerçekten var.

  5

  2
  • Kokpit . Kaptn pilot yekol   - Tarih: 19 Temmuz 2017 - Saat 20:37   - Cevap Yazın

   http://havais.org.tr/tr/95-madde-tadil-protokolu/

   Yukarıda paylaştığım link Latin Alfabesi ile hazırlanmış soldan sağa yazılan ve yazıldığı gibi okunan bir protokol olup okuma yeteneği olan herkesin okuyabildiği bir belgedir. NOKTA

   0

   0
   • Anonim   - Tarih: 19 Temmuz 2017 - Saat 23:35   - Cevap Yazın

    Linkte birşey yok. Safsata şeyler. Boş hükmünde.

    2

    0
 2. 787   - Tarih: 17 Temmuz 2017 - Saat 09:44   - Cevap Yazın

  1

  0
 3. Anonim   - Tarih: 17 Temmuz 2017 - Saat 10:26   - Cevap Yazın

  Pegasus çok mutlu oraya geçsinler

  1

  2
 4. Uçuş İşletme   - Tarih: 17 Temmuz 2017 - Saat 11:42   - Cevap Yazın

  Yazınız çok başarılı ancak küçük bir düzeltme gerekiyor; pas bilet prosedüründe kaç yıl çalışmış olursa olsun emekli personelin sinyoritesi sıfırlandığından öncelik olarak çalışan personelden sonra gelir. Emekli personel arasındaki tek ayrım bildiğim kadarıyla THY AO. ile Teknik AŞ. arasında. THY AO’dan emekli olanlar öncelikli.

  3

  0
 5. obameyang   - Tarih: 17 Temmuz 2017 - Saat 11:44   - Cevap Yazın

  Sefa reis harika bir çalışma olmuş, ellerine yüreğine sağlık. Bir şeyler değişir mi? Tabii ki hayır ama ilerde istenmeyen bir durum gerçekleştiğinde bu yazı en azından burada duruyor olacak ve herkes sebebini bilecek. Şark ve Karadeniz kafasıyla havacılık yapılamayacağını inşallah yaşayarak öğrenmeyiz.

  4

  1
 6. peki   - Tarih: 17 Temmuz 2017 - Saat 12:09   - Cevap Yazın

  peki thy ao olarak işe başalayıp daha sonra thy teknik aş yapılan personel ne yapsın. 20 sene uçağın bakımını yap yakıt tankına gir pisliğine kahrını çek ondan sonra işe gireli bir sene bile olmamış kabin memuru senin önüne geçsin. bize sizi thy teknik aş yaptıktan sonra hiçbir hakkınızı kaybetmeyeceksin diyenler neredeler acaba?

  6

  0
 7. 737   - Tarih: 17 Temmuz 2017 - Saat 19:41   - Cevap Yazın

  Yazik pilotlara acidim simdi.

  0

  3
  • Ciddi ol lan   - Tarih: 17 Temmuz 2017 - Saat 23:11   - Cevap Yazın

   Dalga geçme. Adam ol. Ya da yürü git buradan. Canımızı sıkma.

   1

   1
   • Anonim   - Tarih: 19 Temmuz 2017 - Saat 04:25   - Cevap Yazın

    Sansure oldugu kadar hakarete de karsiyim.bu baslik sansurlenmeliydi.tesekkurler.

    0

    0
 8. Neresi mutluki???   - Tarih: 17 Temmuz 2017 - Saat 21:41   - Cevap Yazın

  Kokpiti ayri tutmak ne ola ki??? Sanki heeer departman cok mutlu bir tek kokpit mutsuz! Nereyi tutsan elinde kalir herkes mutsuzlukta tavan yapti. Bu sirketi bu hale getirenlere yaziklar olsun!

  2

  0
  • Önce oku   - Tarih: 17 Temmuz 2017 - Saat 23:13   - Cevap Yazın

   Bak yazıyı iyi oku. Adam ne diyor? Diğer bölümler de sıkıntısını anlatırsa onları da yazarım diyor. Önce yazıyı oku, anla sonra cevap yaz.

   2

   0
   • Neresi mutluki???   - Tarih: 18 Temmuz 2017 - Saat 19:49   - Cevap Yazın

    Hadi ordan artist. Bana akil vermeyi birak sen benim yazdigimi oku ana fikri anla!

    0

    2
 9. Bir Pilot   - Tarih: 17 Temmuz 2017 - Saat 23:08   - Cevap Yazın

  Sefa Bey başarılı ve araştırmaya dayalı başyapıtlarına bir ilave daha yapmışsın. Seni tebrik ediyorum. Alkış

  3

  1
 10. Thy kaptanı   - Tarih: 17 Temmuz 2017 - Saat 23:09   - Cevap Yazın

  Yürekli, delikanlı ve gerçeklerle dolu güzel bir yazı

  2

  1
 11. Tebrik   - Tarih: 17 Temmuz 2017 - Saat 23:10   - Cevap Yazın

  NE DİYİM. ADAMSIN SEFA İNAN.

  3

  0
 12. HELALLL   - Tarih: 17 Temmuz 2017 - Saat 23:14   - Cevap Yazın

  Sefa Reis tebrikler. Sen araştırmacı habercisin.

  1

  0
 13. Çin   - Tarih: 18 Temmuz 2017 - Saat 22:52   - Cevap Yazın

  Çin, Türk kaptan alımını bir açsın, bakalım ortada sorun falan kalacakmı? Ki yakında açacağı söyleniyor.

  1

  1
 14. upgrade !   - Tarih: 19 Temmuz 2017 - Saat 13:22   - Cevap Yazın

  upgrade olayı sadece kaptan,müdür vs ye verilen bir imtiyaz olmamalı tüm çalışanlara verilmeli. onlar bu şirket için çalışıyor da diğerleri başka şirket için mi çalışıyor ? yer varsa orada gitsin çalışanını da onore etmiş olursun ne kötülük var bunda ? elin şirketiyle uçarken yer varsa bizi upgrade ediyorlar kendi şirketimiz bize bunu yapmıyor utanıyoruz,kahroluyoruz ama kimin umurunda? gerçi çalışanına daha doğru düzgün kalitede yemek vermeyen bir şirket mi bunları düşünecek ? çalışanını ne kadar motive edersen, onlara ne kadar iyi şartlar sunarsan karşılığını da o kadar iyi alırsın ama nerede thy yönetiminde o zihniyet ?

  5

  0
 15. bir dost   - Tarih: 21 Temmuz 2017 - Saat 22:52   - Cevap Yazın

  Şirketin hedeflerini görmek istiyorsan sendikanın yaptıklarına bak fazla söz aptala söylenir

  0

  0