featured

KKTC İÇ HAT OLUYOR, BİLET FİYATI 500 TL UCUZLAYACAK

 

Başbakan Yardımcısı Fikri Ataoğlu, TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın çalışmaların başlaması için TC Maliye Bakan Yardımcısı’na talimat verdiğini açıkladı

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Çevre ve Gençlik Bakanı Fikri Ataoğlu, “Uçak bilet fiyatlarının ucuzlaması adına” Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın, Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakan Yardımcısına “KKTC’nin iç hatlara alınması” yönünde çalışma başlatılması isteğini aktardığını söyledi. Ataoğlu, şunları söyledi:

‘Bizim çalışmamız, Türkiye’den turistleri KKTC’ye nasıl uygun fiyata getirebilirizdir.
Yapacağımız dokunuşla fiyatların cazip hale gelmesini sağlamak istiyoruz. İç hatlar muamelesi nasıl olur? Bu konu geçmişte çok farklı yorumlandı. Vilayet denildi, hayır değil. Öncelikle sefer sayılarının artırılması gerektiği, hatta uçuş olmayan yerlerden uçuş başlamasını istedik. İç hatlar muamelesini konuştuk.

Maliye Bakanı Yardımcısı, Türkiye’deki özel-kamu havalimanları vergi mevzuatı üzerinde çalışma yapıyor. Bu çalışmadan sonra, nerelere nasıl dokunuruz diye bakacağız. İlave sefer talebi için hemen Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı arandı ve talep edildi. Bizim çalışmamız, Türkiye’den turistler, KKTC’ye nasıl uygun fiyata getirebilirizdir. Bir ailenin sadece bilet maliyeti 15 bin TL… Yapacağımız dokunuşla fiyatların cazip hale gelmesini sağlamak istiyoruz.”

Ankara’da yeni hava yolu şirketi kurulmasına ilişkin de görüşme yaptıklarını belirten Ataoğlu, mevcut turizm sezonu için ilave sefer talimatının hemen verildiğini ve neticesinin beklendiğini söyledi.

İç hatlar konusuna açıklık getiren Ataoğlu, şöyle konuştu: “İç hatlar dediğimiz nedir? Biz zaten şu anda uçuyoruz. İstanbul’dan Adana’ya kişi başı vergi 3-5 Euro, aynı havalimanından KKTC’ye en az 19 Euro vergi var. Bize iç hatlarda uçuş muamelesi yapın diyoruz. Bize de düşen görev var. Taşyapı Yönetimi sonrası kişi başı alınan rakamlar var.

Devletin vergiden kısmi feragat etmesiyle, ilgili şirket de feragat ederse, biletlere yansıyacak. 300- 500 TL civarında düşmüş olacak. İlave seferle, istediğimiz rakamlara daha da yaklaşacağız. 40 uçak yerine, 50 uçak gelecek. Kat ve kat, feragat edilen rakamın üzerinde olacak.”

ERCAN, İÇ HAT OLURSA UÇAK BİLETLERİ UCUZLAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir