Kırgızistan Acil Durumlar Bakanlığı kazazedeler için 1 Milyon 97 Bin Dolar Para Yatırdı

Kırgızistan Acil Durumlar Bakanlığı kazazedeler için 1 Milyon 97 Bin Dolar Para Yatırdı

Acil Durumlar Bakanlığı’nın özel hesabındaki para, Boeing 747 uçak kazası kazazedelere aktarıldı

Acil Durumlar Bakanlığı’nın özel hesabına nüfus tarafından toplanan paralar, 16 Ocak 2017 tarihinde Daça-Su yerleşim biriminde meydana gelen Boeing 747-400 tipi kargo uçak kazasında hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve olayda yaralananların kişisel banka hesaplarına aktarıldı.

Kırgızistan Hükümet Basın Merkezi’nin verdiği habere göre, Kırgızistan Acil Durumlar Bakanlığı’nın kazazedelere yardım amacıyla açılmış olan hesabına 100 milyon 499 bin 300 som (1 milyon 497 bin 84 dolar) para yatırıldı.

Kazazedelerin kendilerinin talebi üzerine, cari ve diğer masrafların daha fazla ödenmesini sağlayan bu fonlar, bir hesaptan diğerine para transferi yoluyla nakit olmayan bir biçimde yapılacaktır.

Ayrıca, mağdurların kendilerinin talebi üzerine, her türlü dolandırıcılıktan kaçınmak ve tahsis edilen fonların rasyonel kullanımı için konut satın alma süreci hükümet komisyonu tarafından izlenecektir.

Ayrıca, Boeing 747-400 tipi uçağının ait olduğu Türk havayolu şirketi ACT Havayolları’ndan nakit tazminat alınması da bekleniyor.

Daha önce, Kırgızistan Acil Durumlar Bakanlığı’nın kazazedelere yardım amacıyla açılmış olan hesabına Türk havayolu şirketi tarafından 600 bin dolar yatırılmıştı.

Hatırlatalım ki, 16 Ocak 2017 tarihinde yerel saatle 07:30’da “Manas” Uluslararası Havaalanı yakınlarındaki Daça-Su yerleşim biriminde evlerin üzerine Hong Kong-Bişkek-İstanbul seferini yapan ACT Havayolları’na ait Boeing 747-400 tipi kargo uçağı evlerin üzerine düştü. Kaza sonrası 4 Türk mürettebat dahil 39 kişi hayata gözlerini kapattı.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.