Kimliği belirsiz kişiler Moskova'da iki uçak ve helikopteri havaya uçurdu 

Kimliği belirsiz kişiler Moskova’da iki uçak ve helikopteri havaya uçurdu 

Ukrayna Savunma İstihbaratı, 18 Eylül’de Moskova Oblastı’ndaki Chkalovsky hava üssünde iki Rus uçağı ve bir helikopterin hasar gördüğünü bildirdi.

“Rusya Soruşturma Komitesi’nden bir grup, 18 Eylül 2023 tarihinde iki uçak ve bir helikopterin hasar görmesiyle sonuçlanan bir sabotaj operasyonunu soruşturuyor.

Olay üst düzey askeri komuta kademesinde büyük bir histeriye neden oldu. Hükümet uçakları, sözde ‘kıyamet günü uçakları’ ve özel uçaklar (keşif uçakları) bu hava üssünde konuşlandırıldı.”

Ukrayna istihbaratına göre, kimliği belirsiz kişiler çok iyi korunan hava üssüne patlayıcı yerleştirerek bir AN-148 ve bir IL-20 uçağını (her ikisi de 354 özel amaçlı hava alayına ait) ve daha önce Moskova Oblastı üzerinde insansız hava araçlarının düşürülmesinde aktif rol oynayan bir MI-28H helikopterini havaya uçurdu.

Rusya sabotajcıları arıyor ve olayla ilgili bilgilerin yerel medyaya yayılmasını önlemeye çalışıyor.

AN-148 bir yolcu uçağı ve IL-20, IL-18 temelinde oluşturulan ve yandan görüşlü bir radar, bir kızılötesi tarayıcı ve diğer sensörlerle donatılmış bir elektronik keşif ve elektromanyetik savaş uçağı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir