KİEV HAVALİMANI İSİM DEĞİŞİKLİĞİNE GİDİYOR

KİEV HAVALİMANI İSİM DEĞİŞİKLİĞİNE GİDİYOR

Kiev Belediye Kültür, Turizm ve Enformasyon Politika Komisyonu 24 Ocak tarihinde yaptığı toplantıda Kiev’deki Julyanı Havalimanı’na İgor Sikorskiy Havalimanı adı verilmesi ile ilgili karar tasarısını onayladı.

Kiev Belediye Kültür, Turizm ve Enformasyon Politika Komisyonu Başkanı Viktoriya Muha, “Kiev havalimanı personeli, havalimanının adının değiştirilmesi ile ilgili inisiyatifi destekledi. Bu konu, 2 ay boyunca belediyenin sitesinde tartışıldı ve diğer iki isim ile ilgili alternatif bir teklif veya herhangi bir şikayet alınmadı. Söz konusu kararın kabul edilmesi, ünlü uçak tasarımcısı ve pilot İgor Sikorskiy’nin anısının yaşatılmasına yardımcı olacak” diye kaydetti.

Julyanı Havalimanı’nın adı değiştirilmesi ile ilgili konunun oylamaya çıkarılması için karar tasarısı önce Kiev Belediyesi Özyönetim, Bölgesel ve Uluslararası İlişkiler Komisyonu tarafından incelenmesi gerekiyor.

Hatırlanacağı üzere 2016 yılında Ukrayna Altyapı Bakanlığı, kurumun sitesinde Borispol Havalimanı’nın yeni adı seçilmesi ile ilgili oylama yapmıştı. İnternet kullanıcılarına, Ukrayna Parlamentosu tarafından teklif edilen 5 seçenek arasından birini seçmesi veya kendi seçeneğini teklif etmesi imkanı sunulmuştu.

Oylama sonucunda, Borispol Havalimanı’na İvan Mazepa adı verilmesi seçeneği kazanmıştı. İkinci sırada İgor Sikorskiy, üçüncü sırada Kazemir Maleviç isimleri ye almıştı.

Ancak sonuçta, eski adının kalmasını isteyen kurumun personelinin karşı çıkması yüzünden Borispol Havalimanı’nın adı değiştirilmemişti. QHA

 

 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments