KENDİ KURUMLARINIZI ÇALIŞTIRAMIYORSANIZ HEP BİRLİKTE İSTİFA EDİN

KENDİ KURUMLARINIZI ÇALIŞTIRAMIYORSANIZ HEP BİRLİKTE İSTİFA EDİN

KENDİ KURUMLARINIZI ÇALIŞTIRAMIYORSUNUZ…

ÇÖZÜM; HEP BİRLİKTE SENDİKA ÜYELİĞİNDEN ÇEKİLİP DAYANIŞMA ÖDEMEK…

Sayın okurlarım;

Geçen hafta yazdığım yazımda Hükümetin Temmuz – Ağustos – Eylül aylarında da aynı kısa çalışma döneminin devam edebileceğini söylemiştim. Bu süreç netleşti ve ilgili dönemde işten çıkartılma olmayacak. Bu tabii ki; sevindirici bir gelişme. Çünkü kısa çalışma dönemi bir kez daha uzatılmasa ve işten çıkartılma süreci başlasaydı; kimin veya kimlerin potaya gireceğini bilemiyoruz.

Umarım ve dilerim ki; pandemi hafifler hatta sıfırlanır da, hem şirketler, hem de çalışanlar rahat bir nefes alırlar.

Çalışanların psikolojileri çok bozuk… İş barışının sıfır olduğunu görmemek mümkün değil.  Sitemizin yorum hanesine baktığınızda stresten herkesin birbiri ile dalaştığını rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Çok uzun süreler THY’de çalışmış biri olarak bu tür bir durumla hiç karşılaşmamıştım. İşverenin de, çalışanın da işi zor. Sendika ise kendi dünyasında.

Çalışanlar bu stresle, kendilerini ilgilendiren her habere yorum yapar oldular. Yorumlar isimsiz olduğundan, çalışanların iç dünyası daha da netleşiyor. Bu stresli ortamdan bizler de nasibimizi alıyoruz. Yerli haber az olunca yabancı haberlere yoğunlaşıp diğer şirketlerdeki gelişmeleri yazdıkça hedef tahtası oluyoruz. Havacılık haberleri içinde çalışanları mutlu edecek haberler olduğu gibi, moral bozacak haberlerde olabiliyor. Şüphesiz ben kişisel görüşlerimi her hafta sizlere kendi ismimle sunuyorum. Bu görüşlerim tabii ki beni bağlar. Ancak, sitemizde yayınlanan haberlerin kaynağı biz değiliz.

Ben editör arkadaşlara, havacılık haberleri kategorilerini tarayın ve güncel konulara hitap edenleri yayınlayın diyorum. Onlar da güncel ve okunurluğu yüksek haberleri bulup yayınlıyorlar.

Toplumda uçak veya havacılık denince iki meslek ön plana çıkıyor. Pilot ve kabin memuru… Sokaktaki vatandaş size nerede çalışıyorsunuz diye bir soru sorup, siz ona THY veya bir başka havayolumuzda çalıştığınızı söylediğinizde, karsınızdaki kişi, erkekseniz “Pilot musunuz?”, kadınsanız “Kabin memuru musunuz? diyor.  Çünkü onlara göre havacılık pilot ve kabin memuru demek… Teknisyen, dispeçer, hava trafik kontrolörü, mühendis, loadmaster gibi havacılığın olmazsa olmaz branşlarında çalışanların adı hiç anılmaz. Vitrinde hep pilot ve kabin memuru olunca halkımız da onlarla ilgili haberlere ilgi duyuyor.

Bu durumda haber akışları da bu mesleklere yönelik oluyor. Bu sadece bizde değil, yurt dışında da aynı… Görüleceği üzere; yabancı yayın organları da örneklemelerini havacılıkta başka branşlarda çalışanlar yokmuş gibi sadece kokpit ve kabin odaklı yapıyorlar.

Elimizdeki haber malzemesi bu olunca bizler de aynı haberleri sizlere sunmak zorunda kalıyoruz. Çalışanların stresi o kadar yüksek ki “ İşten çıkarılma, ücretsiz izin, maaşlarda kesinti vb… haberleri yapmayın” diyorlar. Psikolojileri, yaşanan bu süreçte, bozuk… İnanın ki, pilot ve kabin ile ilgili güzel bir haber bulduğumuzda zevkle yayınlıyoruz. Kimsenin bu popüler branşlarda çalışanların aldıkları ücretlerde gözü falan yok. Hele hele benim hiç yok.  Diğer branşta çalışanlar sadece kendi düşük ücretlerinden yakınıyor. Onlardan alıp bize verin diyeni hiç duymadım.

Aslına bakacak olursanız, iş değerlendirmesi yapılmamış bir şirkette bu doğal. Onlarca defa yazdım. “Havacılık sektörü sadece bizde yok, yurt dışında da var.” dedim. “Onların maaşlarına değil, meslek grupları arasındaki ücret orantılarına bakın.” dedim. Hala da diyorum… Anlayamıyorlar mı, yoksa anlamamazlıktan mı geliyorlar bilemiyorum.  Maaşlardaki Taban-Tavan oranının 1/7 olduğu dönemde kaptanlara devamlı gaz verip, “Hocam bu maaşa da çalışılmaz ki” dediğimizde, Onlar da “Heeee biz zam alalım siz de nasiplenin değil mi?” dediklerinde birlikte gülüşürdük.

Bu sistemde en üst düzey maaş alan çalışan, örneğin 7 TL maaş alıyorsa en alt düzeyde çalışan 1 TL maaş alıyor olacaktır. Bu uygulama THY tarihinde yapılmıştır.

Hak – Adalet kavramları ve iç sürtüşmeler ancak bu şekilde bir skala eşliğinde çözülebilir.  Dengeler hep aynı kalır, kimse itiraz edemez. O zamanlar, kaptan maaşının yüksek olması kimsenin umurunda olmazdı. Çünkü ücret sistemi belirli bir düzene oturtulmuştu. Durduk yere pilot veya bir başka branşta çalışanlar kaçıyor diye yeni bir ücret değerlendirilmesine gidilse aynı orantı herkes için geçerli olurdu.

Bu skalayı şart koşan ve işverene Toplu İş Sözleşmesi ile uygulatan, o zamanın sendika başkanı Zihni Barın kaptandı, kendisini rahmetle, şükranla anıyorum. 

BU UYGULAMAYA KARŞI OLAN BİR ALLAHIN KULU VAR MIDIR?

Tabii ki burada suçlu pilot veya kabin memurları değil, suçlu olan diğer branşlarda çalışanlar ve sendikalar… Çünkü diğer çalışanları, haksızlıklara karşı koruyacak sözde değil, özde çalışacak ne derneği ne de sendikası yok. Bir zamanlar TASSA – TALTA – MÜH-DER ve UTED vardı. Şimdi bunlar nerede? Üzerlerine sanki ölü toprağı serpilmiş gibi dilsizi oynuyorlar. Çalışanlar derneğe sahip çıkıp da, “Ya! Dernekler üyelerinin beklentisi doğrultusunda hareket etmeli. Bu nedenle ya doğru dürüst görevinizi yapın! Ya da çekip gidin!” diyemiyor.  Bu nedenle onlarda kendi çaplarında güya toplumculuk yapıyor görünüyorlar. Atılan atılıyor,satılan satılıyor. Bizim derneklerden değil karşı çıkmak KINAMA bile yok.

 Yaşadığımız sürece baktığımızda, ses sadece pilotlardan çıkıyor.   

Neyse yine günümüze dönelim:

THY’de şimdiye kadar yaşanmamış bir dönem yaşanıyor. İş barışı imiş, biz bir aileyiz kavramıymış hepsi bozuldu.

Ben burada suçlu olarak sadece işvereni görmüyorum. Yasalarımız işverene karşı işçilerin sendikaları vasıtasıyla mücadele etmesini istemiş olmalı ki; bunlara çalışanlar oy verip göreve getiriyor ve denetliyor(!)  İşverenle mücadele edecek olan sendika yönetimleridir. Sendikanın patronları ise çalışanların ta kendisi olmalıdır. İşveren vekilleri, onları o makamlara getiren, yani atayan siyasi iktidar ne derse onu yapıyor da; siz çalışanlar neden sendikanızı çalıştıramıyorsunuz?

Çalışanların sözde seçtiği Sendikalar (aracı kurum) ise adeta kış uykusunda gibi… dolayısıyla sendika ve işveren kendi dünyasında. Çalışanlar ise kimsesiz…

THY bir karar verecek ve Hava – İş bu karar için Toplu İş Sözleşmesi’ne aykırı diyecek. Top bir oraya, bir buraya gidip gelirken THY’nin aldığı kararlar uygulama aşamasına geçecek. Buna karşı hemen Hava-İş bir bildiri yayınlayıp, yapılan uygulamanın hukuksuz olduğunu söyleyip mahkemeye başvurdum diyecek….oooo kim öle kim kala senelerce sürecek davalar bunlar. Altta kalanın canı çıksın misali, süreç işleyecek… Resmen karşılıklı oynanan bir oyun bu. 

Sendika ayda 5,5 milyon TL’yi çalışanlardan alıp istediği gibi kullanacak.  Bal tutanlar parmağını, çalışanlar ise avucunu yalayacak… (Bu rakam 4 yıllık süreçte 200 milyon TL eder) Bu paranın kontrolü falan yok. Genel kurula yine kamyoncuları getirip ibra olup, sendikacılığa devam ederler.

Toplum bu kadar sessiz ya, bir anda aklıma bir fikir geldi.

Hava – İş’e üye tüm çalışanlar birlikte istifa etse ve ister Hava – Sen’e geçsin ister geçmesin konu bu değil.  Deseler ki; “Ya biz çalışanlar olarak ne mevcut sendika Hava – İş’ten ne de Hava – Sen’den umutlu değiliz. Bu nedenle yasalara uygun olarak ödemek durumunda olduğumuz dayanışma aidatımızı ödeyeceğiz. Bu nedenle BİRLİKTE istifa ediyoruz”  Sizce ne olur? Hiç bir sendikaya üye olmayan onbinlerce kişi…Çok dikkat çekici bence...

Örneğin bugün istifa etseniz Hava – İş, 2020 -Temmuz istatistiklerinde yetkisini kaybedecek, ancak sizin toplu iş sözleşmesi haklarınız devam edecek. Kısaca çalışanların kaybı yok. Avantajınız, sendikanıza ders vermek ve Türk sendikacılık tarihine ve gönüllere altın harflerle yazılmak olacak.

Bu eyleme, ne işverenin nede sendikaların yapabileceği hiçbir şey yok, çünkü, YASAL.

Sakın ola ki “Sefa Bey bekâra karı boşamak kolaydır” diyerek laf atmayın. Laf atarsanız size “yapmalısınız” dediğim özverinin daha fazlasını yaptığımı bir dahaki hafta köşe yazımda okursunuz. Hemde,THY işvereninin ve o dönem ki Atilay Ayçin başkanlığındaki Hava-İş sendikası yönetiminin olmaz diyerek defans yapmasına rağmen…

Hadi diyelim ki, bu uygulamayı yapamadınız. “Armut piş ağzıma düş” diyerek haklarınızı işverenin ve sendikanın insafına bıraktınız. O halde sendikaya aşağıda yazdığım desteği yapmalarını sağlatın.

Nasıl mı?

Hava – İş biriktirmek zorunda olduğu (%10 tahmin ediyorum) grev fonunu (nasıl olsa grev yapılamıyor)  çalışanların pandemi dönemindeki mağduriyetlerinin giderilebilmesi için kullansa… Şimdi diyeceksiniz ki; “Ayda 550.000 TL ne ye yarar ki?” Sendikanın personel giderlerinin dışında başka ne gideri olabilir ki? Benim tahminime göre kasalarında sadece grev fonu olarak şimdiye kadar birikmiş 15 – 20 milyon TL olması gerekiyor. Tabii ki yandaş medyasına ne ödüyor onu bilemiyorum.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

65 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Pilot
15 gün önce

Sefa Ağabey, yine güzel yazmışsın. Ama 5000 Pilotun 4bin küsürü halâ Hava-İş’te. Yani seslendiğin adamlar pek adam değiller. O yüzden yaptığın çağrı maalesef cevapsız kalmaya mahkum. Hepsinin kendine göre bir mazereti var. Kimi diyor ki “hava-sen ne yaptı?” Kimi diyor ki “ben enayi değilim, 5000 Liramı alırım keyfime bakarım”, kimi de “şimdi geri dönüp para alacağım, sonra tekrar Hava-Sen’e döneceğim” Bunlar yaşadığımız örnekler. “Adam değiller” derken bunlardan bahsediyorum. Bu işi saçma bir şekilde ‘siyasi’ olarak değerlendiren bir grup da mevcut aramızda. Yani iş pilotlar tarafında oldukça umutsuz. Kabindeki birçok çocuk çok daha inançlı ve bilinçli. Umarım onlar tarafından dediğin gibi… Devamını oku »

Eski THY' li
15 gün önce

2007 yılıydı sanırım B-Kapısından THY genel müdürlüğe ”Grev, Grev” diye yürümüştük. O zamanki başkan imzalarsam şerefsizim demişti.Sonra bir baktık aynı gün 18:30’da sözleşme imzalanmış o gün sendikaya ve sendikacılığa olan tüm inancımı kaybettim. Sonrasında bir uçuşta 3 aylık hostesin 10 yıllık lisanslı teknisyen olan benden fazla maaş aldığını görünce ücret adaletine de olan inancım kalmadı.
 
Şimdi mi ne yapıyorum kendi yoluma yabancı şirkette devam ediyorum.Soranlara da eski THY’li diyorum.
 

Last edited 15 gün önce by Eski THY' li
Tech001
13 gün önce
Reply to  Eski THY' li

3 aylık hostes 10 yıllık yetkili teknisyenden fazla maaş alamaz, yavaş sallayın, hatta fazla alamamayı bırakın yaklaşamaz bile, ya sizde bir sorun vardı ya da cidden sallıyorsunuz…
 

Last edited 13 gün önce by Tech001
Eski THY' li
13 gün önce
Reply to  Tech001

Tech001 ‘e
 
Tabiki istediğine inanabilirsin ancak son aldığım maaşın bordrosunu hatıra olarak hala saklıyorum istersen sana da gönderebilirim.Havacılıktaki tecrübeni bilmiyorum (benim 20 yıl bitti ) ancak 2003,2004,2005 de teknikten kaç tane lisanslı teknisyen istifa etmiş bir araştır bakalım.
Amacım THY’yi kötülemek değil burada bizzat yaşadığım bir durumu söylemektir.
 
Biraz cesareti, biraz uçak teknik bilgisi ve biraz da ingilizcesi olanları zaten yollarını kendileri çizdiler.

TÜRK HAVA YOLLARI HAT BAKIM VALE HİZMETLERİ
15 gün önce

Yer kontrol uçağımızın çekim işlemi bitmiştir thy vale teknik iyi günler diler

İsimsiz :)
15 gün önce

Sefa bey,
Salgın zamanı şu denmez de daha iyi bir ifade bulamadım:
Hay ağzını öpeyim 🙂
(Yanlış anlamayın yazınızın samimiyetine binaen yazıyorum)

Okurken gözlerim yaşardı. Özellikle neden sitenizde pilot ve kabinle alakalı haber yapıldığını samimi ve doğru bir şekilde anlatmışsın. Özellikle şu cümle vurucu “Vitrinde olan pilotlar ve kabin çalışanlarıdır. ” . Malum sitedeki gibi pilotlara pandemik diyerek hakaret edip kendinizi haklı göstermeye çalışmamışsınız.

Beğenmeme
15 gün önce
Reply to  İsimsiz :)

Şu beğenmeyenler 1 kişi aslında. Nedense “tavlacı” başlıklı yorum sahibi gibi.:)

Wolf
15 gün önce

Muhteşem bir yazı.
Kimsenin daha önce söylemeye cesaret edemediği doğrular.
58 yaşında bir kaptan olarak Sefa beye teşekkür ediyorum.

Teknik cs
15 gün önce

Oldum olası bu sendikacılar bu paraları bizden alıyor . Peki bu paralar nereye gidiyor . Resmen olay sunun özeti legal bir şekilde haraç toplayıp , çalışanın parasını alan bir kurum. Hiç fayda görmedim , ayrıca şirketin direk söz hakkı olduğu da çok belirginken . Şirket de ne için sendikalaşma var ki ? Zaten zammı şirket belirliyor . Hakkı şirket belirliyor . Sendika da emme basma tulumba misali herşeye evet diyor . Bence böyle bir şirkette sendikanın varlığı da yokluğuda bir . Paramı onlara vereceğime fakir fukara ya veririm . Hiç değilse bir işe yarar o para .

Teknik cs e
14 gün önce
Reply to  Teknik cs

Peki nasıl olacak? Çelik iş nasıl def edilecek?

Aviation brotherhoods
15 gün önce

Sefa ağbi seni uzun yıllardır tanırım. Charter dan gelen bir Tk kaptanıyım muhteşem yazmışsın. Bence şu sendika işine bir el at ağbi bize cesur yürek bir başkan lazım. Hazır önümüzde zaman varken bu fikri demlendirelim.

14 gün önce

Sayın kaptanım; Öncelikle nazik yorumunuz için teşekkür ederim.Ben artık adayım diye ortaya çıkıp taraftar toplayacak aşamaları geçtim. Bu tür oluşumlar bir grup tarafından organize edilir. O grup işin mimarı olur. Tasvip ettiklerini kişi veya kişilere teklif götürürler. Süreç böyle yürümeli. Bana bu tür teklifler senelerdir yapılıyor. Sen ortaya çık abi gerisini bize bırak demekle hiçbir aday ortaya çıkıp risk almaz. Zamanında Atilay Ayçin de bu sistemle ortaya çıkmıştı. Hiçbir zaman ben adayım dememişti. Ona inanan ve güvenen insanlar onu oraya taşıdılar dı. Mevcut durumda THY’de kimse taşın altına elini koymuyor ve biri çıksın onları çeksin istiyor. Kişisel menfaat düşünmeyen biri… Devamını oku »

Sefa Abi LÜTFEN
14 gün önce
Reply to  Editor

Sefa Abi, “kişisel menfaat düşünmeyen biri olarak ben bu işe neden el atayım ki” demişsiniz de, bizim sizi isteme nedenimiz kişisel menfaat istemeyen, meslekten gelen, tecrübeli bir kanaat önderi olmanız. Siz neden isteyebilirsiniz? Türk Havacılık tarihine adını altın harflerle yazdırıp onbinlerce kişinin hayır duasını almak için. Abi sonuçta biz sana başımıza geç, 20 sene kal demiyoruz ki, 1 dönem başkanlık yapıp bizi küllerimizden yeniden yaratsan biz zaten uçmayı biliyoruz, gerisini hallederiz. Biz soğuk bir sis bulutundan ibaret değiliz abi, biz elektrik yüklü bir bulutuz, bizlere şimşek çaktıracak Snelman gibi bir öndere ihtiyacımız var.

Iscı kardez
13 gün önce
Reply to  Editor

Sayın sefa inan sizi yıllardır takip eder ve tanırım.Kaleminin güçlü fakat geçmişte ve gelecekte hiç sorumluluk almadınız.Hep eleştiri hiç elinizi taşın altına sokmadınız.

13 gün önce
Reply to  Iscı kardez

Sevgili yorumcu; madem beni yıllardır takip ettiğinizi iddia ediyorsunuz.O halde benim UTED de 20 sene civarında başkanlık yapıp bir çok ekstra haklar aldırdığımı da biliyorsunuzdur. Bumudur elini taşın altına sokmamak. Ben teknisyendim ve elimi 20 sene taşın altında tutmanın yanı sıra teknisyen arkadaşlara inanılmaz paralar kazandırdım. Şimdi gördüğünüz gibi emekliyim. Ancak bu yaştan sonra ben adayım diye ortaya çıkacak değilim. Ancak çalışan kesim elini taşın altına koyarsa bende duramam ve yardımcı olurum. Bundan daha net bir cevap olabilir mi? Sefa İnan

Zerrin Aynaoğlu
15 gün önce

Sefa bey, niceleri, sendikacı, TALPA’cı, TASSA’cı hak yolunda işten atıldı. Hava-İş’çi diye işçilere kök söktürüldü. 90’larda siz UTED Başkanıyken yeterli desteği verdiniz mi? Hepiniz tırnakları içe çekip meydanı işverenlere bıraktınız. Canım onlar da aşırıydı deyip kayıpları sineye çektiniz. Meydan savaşları kaybedildi, mevziler hep kolpalara terk edildi. Onlarla iyi geçindiniz. Politik hevesler insana çok gerdan kırdırır. Ama tarihini bilmeyen, tarihi unutturulmuş THY’cilere seslenince kolay. THY emekçisinin mücadele tarihi Tekel’e, Paşabahçe’ye, Zonguldak ve Aliağa’ya fark atar. Grevleri, protestoları zorludur. Evet, çok ağır baskıyla geldiler üzerimize ama işçiyi satın da aldılar. Yüksek bordrolar postalayıp grev kırıcılığı yapmalarını sağladılar. Siz de boyun eğdiniz. Toplum… Devamını oku »

15 gün önce

Zerrin hanım merhaba. Yorumunuz için teşekkürler. arada sırada kendini hatırlat bize:) O tarihte ben UTED başkanı değildim. 1990 yılındaki UTED Genel kurulunda YETER ARTIK diyerek kendi isteğimle görevi Zeki Türker’e bırakmıştım. Meftun Yurdakulun genel müdür yardımcısı olduğu dönemden bahsediyorum. İşverene faks çekenlerin dönemi… Yazdığınız her satırda ki bilgiler doğrudur. Benim yerime gelen Zeki kardeşimiz o grev kırıcılığı döneminden sonra Singapura tayin oldu ve İki senelik dernek başkanlığı dönemi henüz bitmemişti. Bu nedenle dernek başkansız kaldı. Bu nedenle UTED üyeleri olağanüstü genel kurul yaparak beni tekrardan UTED in başına getirdiler. Hatırlatayım dedim. Ali Gülçiçek lede konuştum teyit etti bilgileri. Kendine iyi… Devamını oku »

Last edited 15 gün önce by Editor
eylem
15 gün önce

Eylem keşke yapılabilse herkese iyi ders olur ayrıca yasal da ama iktidar bunun önüne geçmek için kanun çıkartamaz mı? Nasılsa birisi ol dedi mi akla,mantığa uygun olsun,olmasın herşey oluyor…

Dün dünya teorisi
14 gün önce

Arkadaşlar dünya düzdür boşuna uçaklarla giderken yuvarlakmış gibi algı yapılıyor bizlere.nasa denilen şey tamamen yalan.dünyanın bize gösterilern tüm fotoğrafları birbirinden farklı ve yalan dünya üzeri kubbe şeklindedir bilin istedim cahiller