featured

Katar ve Etihad Dijital Sağlık Pasaport Programlarını Genişletiyor

Orta Doğulu taşıyıcılar Qatar Airways ve Etihad Airways, ilgili sağlık pasaportu planlarını genişletti. Katar, IATA Travel Pass denemesini genişletirken, Etihad’ın ‘Uçmak İçin Onaylı’ programı artık çoğu Etihad uçuşunda kullanılabilecek.

Etihad Havayolları, dijital sağlık pasaportu uygulamasını küresel ağının neredeyse tamamını içerecek şekilde genişletiyor. Havayolunun, yolcuların web sitesi veya uygulama aracılığıyla sağlık bilgilerini yüklemelerini sağlayan planı artık Etihad uçuşlarının büyük çoğunluğu için kullanılabilir.

Etihad, Haziran ayında kendi dijital sağlık pasaportu programını başlatmayı seçmişti. Başlangıçta uygulama, Abu Dabi’den kalkan uçuşların yanı sıra Amman, Beyrut, Dakka ve Manila’dan belirli gelen uçuşlar için mevcuttu.

Etihad Havayolları Küresel Havalimanları ve Ağ Operasyonları Başkan Yardımcısı John Wright, şunları söyledi:

“Havaalanında check-in yaparken Verified to Fly kullanıyorlarsa hızlı bir yol deneyimi yaşadıklarından, misafirlerimiz arasında oldukça popüler olduğunu kanıtladı. Misafirler, havaalanına vardıklarında tüm Covid seyahat gereksinimlerini zaten karşılamış olduklarına dair güvenceyi veriyor.”

Planın aktif olduğu kısa sürede başarılı olduğu bildirildi. Katılanlar, normal kuyruklarda beklememek  için havaalanındaki hızlı ‘Verified to Fly’ check-in masalarına erişebilirler.

Etihad’a göre,

“İlk denemeler, misafirlerin check-in masasındaki işlem sürelerinin neredeyse yarıya indiğini ve tüm misafirler için ortalama sıra süresinin azaldığını, bu da yolculukların hızlandırılmasına ve havaalanında sosyal mesafenin korunmasına yardımcı olduğunu gösterdi.”

Qatar Airways, IATA Travel Pass denemelerini genişletiyor ve aynı zamanda aşı sertifikalarını uygulamaya entegre eden ilk havayolu şirketi oluyor. Deneme, Kuveyt, Londra, Los Angeles, New York, Paris ve Sidney gibi belirli destinasyonlardaki kabin ekibinden başlayarak Temmuz ayı boyunca aşamalı olarak gerçekleştirilecek.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir