Katar ve Çin’den Dev İş Birliği

Katar ve Çin’den Dev İş Birliği

Katar Havayolları, Hong Kong merkezli Cathay Pacific’in yüzde 9,6’sını 662 milyon dolara satın aldı.

Suudi Arabistan ve Bahreyn başta olmak üzere Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen, Libya ve Maldivler’in beş ay önce diplomatik ilişkilerini kestiği Katar, Çin’de önemli bir yatırıma imza attı.

Katar Havayolları, Çin’e bağlı özerk Hong Kong merkezli, uzak doğunun en büyük havayolu şirketlerinden Cathay Pacific’in yüzde 9,6’sını 662 milyon dolara satın aldı. Böylece Katar Havayolları, Cathay Pacific’in en büyük üçüncü hissedarı oldu. Şirketin yüzde 45’i İngiliz Swire Group’a, yüzde 30’u ise Air China’ya ait.

Katar Havayolları CEO’su Ekber El Bekir, konuyla ilgili olarak “gelecek için çok büyük potansiyeli olan saygın bir endüstri” yorumunu yaptı.

Satın alım haberi sonrası şirketin Hong Kong Borsası’ndaki hisseleri, son altı ayın en kötü performansını göstererek yüzde 4,9 geriledi. Hisselerdeki gerilemenin nedenlerinden biri Cathay Pacific’in mâli durumu olarak gösterilirken, Air China’nın Swire Group’u satın alacağı iddiası da diğer nedenler arasında. Air China’nın Swire Group’u alması, dünyanın en büyük kargo taşımacılığı şirketini kurması anlamına geliyor.

Cathay Pacific, rekaber ve Çin ekonomisindeki yavaşlama kaynaklı yılın ilk yarısında yüzde 82 kâr kaybı yaşamıştı.

Katar Havayolları’nın diğer yatırımları arasında İspanyol IAG’nin yüzde 20, Güney Amerika’nın LATAM Havayolları’nın yüzde 10 ve İtalyan Meridiana’nın yüzde 49 hissesi de var.

ÇİN, ABD’Yİ GEÇEBİLİR

Çin, en hızlı büyüyen aviasyon piyasasına sahip. Bu piyasanın 2022’de dünyanın en büyüğü olması bekleniyor. Uluslararası Hava Taşımacılığı Kuruluşu’nun tahminlerine göre Çin, iki yıl içerisinde, havacılıkta ABD’nin yerini alabilir.

American Havayolları, Çin’in devlete ait en büyük üçüncü havayolu şirketi China Southern Airlines’ın yüzde 3 hissesini 200 milyon dolara almıştı.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör