Karanfil İhracatçıları Türk Hava Yolları’na Seslendi.

Karanfil İhracatçıları Türk Hava Yolları’na Seslendi.

Rusya’nın, karanfil yasağını kaldırdığına dair belgeleri gümrük kapılarına göndermemesi nedeniyle karanfil ihracatı yapılamıyor.

Süs Bitkileri ve İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, “Kağıt üzerinde her şey tamam, ama yazı gümrüklere gönderilmediği sürece kriz devam ediyor”dedi.
Rusya ile Türkiye arasında 2015 yılının Kasım ayında yaşanan uçak krizinin etkileri bazı sektörlerde devam ediyor. Geçen yılın ortalarında iki ülke liderinin bir araya gelmesiyle Rusya’nın turizm ve tarımda kademeli olarak uyguladığı birçok yasak kaldırıldı. Rus turistler turizmde bu yıl rekorlar kırarken, en önemli ihracat kalemlerinden domateste 50 bin ton sınırı olmak şartıyla birçok yaş meyve sebze ürününde de yasaklar kaldırıldı. Rusya ile en önemli ihracat kalemlerinden birini oluşturan kesme çiçek sektöründeki karanfil ihracatı yasağının da mart ayında
kaldırıldığı duyuruldu. Ancak yaklaşık 8 aylık süreçte kesme çiçek sektörü karanfil ihracatını başlatamadı.

UÇAKLA İHRACAT PAHALI

Ukrayna’daki ekonomik kriz nedeniyle bu ülkeye karanfil ihracatında yüzde 40’a yakın düşüş yaşandığını anlatan Bağdatlıoğlu, Türk Hava Yolları’na da seslenerek, uçakla ihracatta Kenya ve İsrail’in ürünlerini Avrupa pazarına daha ucuza taşıyabildiğini, Türk ihracatçısının bu nedenle rekabet edemez duruma geldiğine dikkati çekti. Japonya için de uçakların küçük olması nedeniyle sorun yaşandığını belirten Bağdatlıoğlu, “Bu yüzden nakliye ücreti çok pahalı. Ama benzer birçok etkene rağmen yine biz üretim yapmak zorundayız” dedi. (Karar)

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.