Karadenizde savaş uçağı krizi yaşandı!

Karadenizde savaş uçağı krizi yaşandı!

Karadenizde savaş uçağı krizi yaşandı!

Pentagon, Rus jetinin ABD’nin askeri uçağına “yakın mesafede ve güvensiz şekilde”  önleme yaptığını duyurdu . Rus uçağının Amerikan uçağına 3 metreye kadar  yaklaştığı belirtildi

Pentagon Sözcüsü Yüzbaşı Jeff Davis, Rusya’ya ait Su-27 tipi jetin Karadeniz üzerinde uluslararası hava sahasında ABD  Donanmasına bağlı P-8A Poseidon tipi askeri uçağa  “yakın mesafede ve  güvensiz şekilde” önleme yaptığını belirtti.

ABD uçağının rutin operasyonlar için Karadeniz üzerinde uçtuğunu ifade  eden Davis, önlemenin 19 dakika sürdüğünü kaydetti.

Davis, ABD Donanması uçakları ve gemilerinin Rusya’ya ait askeri  unsurlarla rutin şekilde bölgede karşılaştığını, birçok kez bunların “güvenli ve  profesyonel” şekilde meydana geldiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Ancak bunun gibi güvensiz manevralar endişelenmemize yol açıyor. Bu  eylemler gereksiz yere gerilimi yükseltme potansiyeli taşıyor ve yanlış  değerlendirmeler ya da kazalarla sonuçlanabilir.”

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter’ın İngiltere ziyareti sırasında  gazetecilere konuşan bir Pentagon yetkilisi ise Rus uçağının Amerikan uçağına  önce 10 metre kadar yaklaştığını, bir ara bu mesafenin 3 metreye kadar düştüğünü  söyledi.

Rus uçakları ile Amerikan gemileri ve uçakları son dönemde birçok  bölgede karşı karşıya gelebiliyor. Son olarak nisan ayında Baltık Denizi’nde bir  Su-24 tipi Rus uçağı ABD destroyeri Donald Cook’un 10 metre yakınından birkaç kez  geçmiş, bir Su-27 jeti de yine Baltık Denizi üzerinde ABD Hava Kuvvetlerinin  RC-135 tipi keşif ve gözetleme uçağına çok yaklaşmıştı.

ABD CASUS UÇAKLARI SINIRIMIZA YAKLAŞTI

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Karadeniz’de ABD casus uçaklarının iki kez kapalı transponderle Rus sınırlarına yaklaşmaya çalıştığını açıkladı.

ABD Donanması’na ait iki Boeing P-8 Poseidon casus uçağının 7 Eylül 2016 tarihinde, iki kez kapalı transponderlerle Rusya sınırlarına yaklaşmaya çalıştığını aktaran Konaşenkov, “Bunun üzerine Balbek Hava Üssü’nden Su-27 avcı uçakları havalandırıldı” dedi. Konaşenkov, şöyle devam etti: “Rus uçaklarının, tanımlama ve numaralarını belirleme amacıyla casus uçaklarına yaklaşmasıyla ABD uçakları aniden yön değiştirerek ters yöne uçtu ve sınırlarımızdan uzaklaştı.”

Bakanlık sözcüsü, Rus pilotların bu durumda uluslararası kurallara uygun biçimde hareket ettiğinin altını çizdi. NATO savaş uçaklarının Rus sınırlarına yaklaşma çabasının ilk olmadığını belirten Konaşenkov, casus uçaklarının Kavkaz-2016 tatbikatının yapıldığı bölgeye de yaklaşmaya çalıştığına dikkat çekti.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.