Kaptan Sully Sullenberger Tony Jannus Ödülü’ne Layık Görüldü

Kaptan Sully Sullenberger Tony Jannus Ödülü’ne Layık Görüldü

15 Ocak 2009 tarihinde, New York’ta havacılık tarihinin en sansasyonel olaylarından biri yaşandı. Havayolu tarihinin tartışmasız en ünlü inişini yapan Kaptan Chesley Sullenberger-Sully, ticari havacılıktaki olağanüstü başarısı nedeniyle Tony Jannus Ödülüne layık görüldü.

Sullenberger kendisine verilen bu onuru kabul etti. Ödülü, 13 Aralık’ta Tony Jannus Distinguished Aviation Society’nin yıllık yemeğinde alacak.

 

Tony Jannus Kimdir

1914 Yılında ve yeni yılın ilk sabahında, Petersburg ve Tampa arasında ilk tarifeli uçuşu yapan pilottur.

1 Ocak 1914’te St. Petersburg-Tampa Hattı’nın açılışını yapan Tony Jannus, dünyanın ilk havayolu pilotu olarak tarih kitaplarına girdi. Büyük olayın beklentisiyle üç bin kişi St. Petersburg sahiline akın etti.

Tony Jannus St. Petersburg-Tampa Hattını yolcuların programlı bir şekilde kullanılabileceğini dünyaya gösterdi. Jannus tarifeli hava servisinin güvenilirliğini, pratikliğini ve güvenliğini kanıtlamıştı.

12 Ekim 1916’da, kıdemli pilotun uçtuğu Curtiss H-7 tipi uçak

Rusya’nın Karadeniz sularına çakıldı. Başarıları ticari havacılık dünyasında kalıcı bir iz bıraktı.

Sully filminin gerçek hikayesinin kahramanı şimdi 67 yaşında.

Sullenberger Amerikan Havayolları’na ait dokuz yaşındaki Airbus 320 tipi uçağı ile havalandıktan üç dakika sonra New York ve New Jersey eyaletlerini bağlayan Hudson Nehri’ne zorunlu iniş yapmak zorunda kalmış, uçağın motorlarına kuş sürüsüne çarpıp arızalandığı anlaşılmıştı. 155 kişinin uçaktan sağ salim inmesini sağlayan pilot Sullenberger, kahraman ilan edilmişti.

Geri

1
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Pilot

Uçağı suyla temas edene kadar F/O’ya “FORDEC” yapmış, ödülü ondan vermişler.