featured

Kanada’da Boeing 737 Max’ın uçuş yasağı kaldırılıyor

Kanada Ulaştırma Bakanlığı, Mart 2019’da Endonezya ve Etiyopya’daki kazaların ardından dünyada uçuşları yasaklanan Boeing 737 Max’ın yeniden seferlere başlayabileceğini açıkladı.

2019’un Mart ayında, Endonezya ve Etiyopya’da meydana gelen uçak kazalarında 346 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından Boeing 737 Max, dünya çapında yere indirilmişti.

Brezilyalı hava yolu şirketi Gol, geçtiğimiz sene 9 Aralık’ta Boeing 737 Max’lerin uçuşlarını yeniden başlatan ilk firma olmuş, uçak Sao Paulo kentinden Porto Alegre kentine uçmuştu.

2 YIL SÜREN İNCELEME TAMAMLANDI

Kanada Ulaştırma Bakanlığı da yaptığı açıklama ile Boeing 737 Max’lerin Kanada hava sahasında tekrar uçmasına izin verileceğini duyurdu. Bakanlık, uçağa ilişkin yaklaşık 2 yıllık incelemenin tamamladığını ve uçağın Kanada hava sahasına dönebilmesi için yapılması gereken bir dizi değişikliğin ayrıntılarını içeren “uçuşa elverişlilik yönergesi” yayınladığını açıkladı.

TİCARİ UÇUŞ YASAĞI KALDIRILDI

Bakanlık, 737 Max’lerin ticari uçuşlarını yasaklayan havacılara yönelik bildirimi kaldırarak, çarşamba günü uçağın hava sahasını kullanması için son adımın tamamlanacağını belirtti.

“KANADALILAR, GÜVENLİKTEN EMİN OLABİLİRLER”

Kanada Ulaştırma Bakanı Omar Alghabra yaptığı açıklamada, “Son 20 aydır Transport Canada’nın sivil havacılık güvenliği uzmanlarının titiz çalışmaları Bakanlığın tespit ettiği güvenlik endişelerinin giderilmesini sağladı. Kanadalılar ve hava yolu endüstrisi, Transport Canada’nın bu uçağın Kanada hava sahasında hizmete dönmesine izin vermeden önce tüm güvenlik sorunlarını özenle ele aldığından emin olabilirler.” dedi.

Kanada hükümeti, 737 Max’lerde önerilen değişiklikleri bağımsız olarak incelemek ve kendi test uçuşlarını gerçekleştirmek için 15 bin saat harcadı.

Kanada, 737 Max’leri dünya çapında yere indiren son ülkelerden biri olurken, yaşanan kazalar uçağın uçuş kontrol sistemi ve sertifikasyon süreciyle ilgili ciddi kusurlar olduğunu ortaya çıkardı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir