Kanada Sınırına Mecburi İniş Sonrası Yaşanan Kaos

Kanada Sınırına Mecburi İniş Sonrası Yaşanan Kaos

Kanada Sınırına Mecburi İniş Sonrası Yaşanan Kaos

Hudson Körfezi’nin soğuk sularına mecburi iniş ya da olası bir terör saldırısı. Her iki senaryo da Air China Havayolları’nın Washington D.C’den kalkan uçağındaki korkmuş yolcuların zihinlerinden geçti.

Pekin’e gidecek uçak Winnipeg’e (Kuzey Amerika-Kanada sınırı)mecburi iniş yaptı. Daha sonra, sorunun motor arızası olduğu ortaya çıktı. Yetkililer Hudson Körfezi üzerindeyken, uçuşun ortasında sağ motorun elden çıktığını rapor ettiler.

James Richardson Havalimanı sözcüsü Scott Marohn yaklaşık 300 yolcunun Pekin’e gidecekken beklenmedik bir emercensi durum ile karşılaştıklarını ve Air China Boeing 777-300’ün iki motorundan birinin elden çıktığını söyledi.

Görüşleri sorulan yolcuların bir kısmı; kabin memurlarının yüzlerinin sinirli olduğu yönündeydi.

Winnipeg; Kuzey Amerika’dan Asya’ya giden uçuşlar için Great Circle- Büyük Seyir” denen bir rotanın parçası.

Havalimanı acil durum planları yapmaya başlayarak otellerin listesini hazırladı. Kanada hududunun da havalimanında görevli ekibi var ve Çin’li yolcuların hiç birisinin vizesi ve diğer önemli evrakları yok.

İnsanlar uzun bir bekleme süresi geçirecekler ve saat sabaha karşı 2.00. Pazar sabahı olduğunda; kalkış için tekrar pasaport kontrolü yapıldı. Bu arada bir gelişme yaşandı ve Air Chine Pekin’den başka bir uçağın geleceğini ve yolcuları alacağını duyurdu. Air China yer görevlileri Pazar günü kontuarda zor durumda kaldı ve check-in yoğunluğu yaşadı.

 

Öğleden sonra kalkacak uçak için yolcular yeni bir taramadan geçtiler. Halbuki Cumartesi akşamı da uçağa binmeden önce aranmışlardı. Beklenmeyen Winnipeg konaklamasından sonra şaşırdılar ama itiraz etmediler.

Pazar gecesi yaşanan yoğun 2 saatin ardından, havaalanı normale dönmeğe başladı ve uçuşlar yavaş yavaş devam ediyor. Bu arada pek çok dış hat uçuşunda, havalimanında yaşanan yoğunluk nedeniyle gecikmeler oldu.

Winnipeg, Manitoba eyaletinin başkenti ve en büyük kenti. Kuzey Amerika kıtasının coğrafi merkezine yakınlığı ve Kanada’nın doğu-batı doğrultusunun merkezinde bulunması dolayısıyla stratejik avantajlara sahiptir.

 

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.