featured

Kalleşlikte zirve! ‘Türkiye’nin F-35’lerini Yunanistan’a verelim’

 

Yunan medyasında yer alan haberlere göre, Yunanistan ile savunma iş birliğini güçlendiren ABD’nin senatörleri Bob Menendez ve Marco Rubio’nun F-35 teklifi, Yunanistan’ın F-35 satın alma olasılığı hakkındaki tartışmaları canlandırdı. Türk düşmanı iki senatör daha önce, ‘ABD-Yunanistan savunma iş birliği’ tasarısında, Türkiye için üretilen F-35 uçaklarının Atina yönetimine verilmesini önermişti.

Yunan gazetesi Kathimerini’de yer alan habere göre, Yunanistan ile savunma iş birliğini güçlendiren Rum ve Yunan lobilerinin savunucuları ‘Menendez-Rubio’ değişikliği de dahil olmak üzere, ABD savunma bütçesinin onayı, Yunanistan’ın F-35 alma hayalini güçlendirecek.

Yunanistan Hava Kuvvetlerinin, gerekli bir yükseltme olarak gördüğü F-35’i kesinlikle istediği belirtilen haberde, ‘F-16 avcı uçaklarından 83’ünü Viper konfigürasyonuna yükseltmeye yönelik en son programla, hava kuvvetleri yetkilileri F-35 ile gelişmiş birlikte çalışabilirlik olanaklarına işaret ediyor. Ayrıca, yükseltilmiş F-16’ya F-35’i ve Fransa’dan alınan Rafale uçaklarını eklemek, hava kuvvetleri yeteneklerini önemli ölçüde artıracak.’ ifadelerine yer verildi.

“Son insanlı uçak”

Habere göre, F-35’in yeteneklerini gören kıdemli hava kuvvetleri subayları, F-35’i “son insanlı uçak” olarak tanımlıyor ve altıncı nesil çok amaçlı uçakların büyük olasılıkla insansız olacağını tahmin ediyor.

Gazetenin haberinde, F-35 alımında ‘bütçeye’ dikkat çekilirken, ‘Asıl mesele para. Şu anda birim başına yaklaşık 100 milyon dolar olan fiyatın daha da düşeceği umulmaktadır.’ ifadelerine yer verildi.

Ayrıca, Yunanistan F-35’i satın almaya karar verirse, operasyonel hale gelmeleri ve hava üslerinin F-35’e göre yükseltilmesi için beş yıl geçmesi gerekecek.

Türkiye’nin F-35’lerini Yunanistan’a verelim

Rum ve Yunan lobisinin ‘kadrolu senatörleri’ Bob Menendez ve Marco Rubio, Yunanistan’la savunma sanayi iş birliği için Senato’ya bir tasarı sundu.

Söz konusu tasarı, ABD’nin Yunan askeri modernizasyonuna desteğini artırmayı ve Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ile ortak askeri çalışmaları teşvik ediyor.

İki senatörün sunduğu, ‘ABD-Yunanistan Savunma ve Parlamentolar Arası Ortaklık 2021’ isimli tasarının 7. maddesinde, “ABD, F-35 savaş uçaklarının Yunanistan’a satışını, Türkiye’nin Rus S-400 sistemini satın alması nedeniyle programdan çıkarılması sonucu üretilen ancak Türkiye’ye teslim edilmeyen uçakları da içerecek şekilde desteklemelidir” ifadelerine yer verilmişti.

Türk silahlarına da düşman

Türk düşmanı Menendez, geçtiğimiz ay ABD Savunma Bütçesi görüşmelerinde yaptığı bir konuşmada, Türkiye’nin ürettiği SİHA’ların büyük bir tehdit olduğu yalanıyla, “Türkiye’nin İHA ve SİHA programının ABD’nin ulusal güvenliğine etkileri araştırılsın.” diyerek ambargo çağrısı yapmıştı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir