Kahraman pilot 370 yolcunun hayatını kurtardı

Kahraman pilot 370 yolcunun hayatını kurtardı

Air India’ya ait  Boeing 777-300 tipi uçak Yeni Delhi’den kalkarak New York’a iniş için yaklaştı. Uçağın kaptanı Rustom Palia, kötü hava koşullarına, yetersiz yakıta ve birçok sistem hatasına rağmen uçağı başarılı bir şekilde indirmeyi başararak 370 yolcunun hayatını kurtardı.

New York’a gitmek üzere Yeni Delhi’den havalanan Hindistan Havayollarına ait AI-101 uçuşunda yaşanan sorunlara rağmen kaptan pilot Rustom Palia, New York JFK havalimanına inmesi planlanan uçağı Newark havalimanına indirerek 370 yolcunun hayatını kurtarmayı başardı.

Yaşanan olayı anlatan kaptan pilot, telsiz altimetre (yükseklik ölçer) dışında neredeyse bütün uçuş sistemlerinin hata verdiğini ve kullanılamaz durumda olduğunu belirtirken, iniş sırasında otomatik iniş sistemi, rüzgar değişimi sistemi, otomatik hava freni ve yardımcı güç ünitesinin de çalışmadığını aktardı. Pilotların iniş sırasında aletli iniş sistemine (ILS) güvenirliğinden de emin olmadıklarının altı çizilirken, bu sistemin uçakların kötü hava koşullarında düz bir rotada iniş yapmalarını sağladığı belirtildi.

Acil durum ekiplerinin seferber edildiği Newark havalimanına mucizevi bir iniş gerçekleştiren kaptan pilot Palia, New York Hava Trafik Kontrolü ile gerçekleştirdiği telsiz konuşmasında, “Biz gerçekten, biliyorsunuz, mahsur durumdayız ve yaktıımız yok. Esasında kaynak olarak sadece telsiz altimetresi var, trafik ikazı ve çarpışmayı önleyici sistemde hata var” sözleri ile durumun ciddiyetini anlattı.

Pilotların sahip olduğu pilotaj becerilerine ve yaşanan olumsuzluklar karşında durumu ele alış şekline övgülerde bulunan Sivil Havacılık Genel Direktörü, “Yaşanan teknik sorunlara yönelik olarak derinlemesine bir soruşturmaya başladık” dedi.

Geri

4
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Tuvaaaaaleetler okey hemen bi dubai yatı

Evet bu durumda da bir daha hosteslere zam yapılması gerektiği anlaşıldı

Tayyar

RADIO altimater = TELSİZ Altimetre ?

Yolculara geçmiş olsun.

Böyle bir duruma sebep olan kaptanı hemen kahraman ilan edin. Teğet geçmiş, allaha şükür.