Kadri Samsunlu

Kadri Samsunlu: “İstanbul’un yeni havalimanı 100 yıllık bir planla inşa edildi”

İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden Independent: “İstanbul’un yeni havalimanı 100 yıllık bir planla inşa edildi.”

İGA İstanbul Havalimanı CEO’u Kadri Samsunlu‘nun Simon Calder ile yaptığı röportaj yayınladı.

İşte o röportaj;

Caracalla’nın sert yüz hatları ile karşılaşmak, Doğu Akdeniz’de seyahat etmenin pek çok ödülünden biridir. Bundan 18 asır önce hüküm sürmüş sakallı Roma imparatorunun bu özel heykeli, eşsiz ve gerçekten dünya çapında bir kitleye sahip. Bu heykel, dünyanın 350’den fazla noktasından gelen ve giden turistlere transit yolculuk olanağı sunan İstanbul Havalimanı’ndaki mükemmel müzesinde sergilenen eserlerinden sadece bir tanesi.

2017 yılında İstanbul Havalimanı CEO’u Kadri Samsunlu. “Türkiye, Avrupa ile Asya ve Afrika arasında bir köprüdür” ifadesini kullandı. Bu açıklama Atatürk Havalimanı’ndan tamamen devralınmasından iki yıl önceydi. “Atatürk Havalimanı çok sıkışıktı. Bu sıkışıklık sadece terminal için değil, hava trafiği için de söz konusuydu. Bu nedenle “Havayolları iniş ve kalkışlarda önemli gecikmeler yaşıyordu.”

Hava trafiği durmaksızın artarken, Türk hükümeti İstanbul’un 30 km kuzeybatısında, Karadeniz kıyılarına yakın büyük bir yeni havalimanı inşa etme kararı aldı. Kadri Bey’e göre, geleceğe çok iyi bakıyorlardı. “Hükümet temel olarak 76 milyon metre karelik bir alanı havalimanı için kullanılmasının yanı sıra önümüzdeki 100 yıl içinde daha da genişletilmesi için ayırdı.” Başlangıçta 350’den fazla uçak park yeri mevcuttu ki sayı Atatürk Havalimanı’ndan iki buçuk kat daha fazla bir sayıyı ifade etmektedir.

Havaalanları gök cisimleri gibidir: ne kadar büyük olurlarsa o kadar çekici olduklarını kanıtlarlar. Havayolları ve yolcular, sunulan bağlantı olanakları ve frekanslar nedeniyle büyük havalimanlarına yöneliyorlar. Örneğin, Türk Hava Yolları’nın Heathrow’dan sabah 6.45 ile akşam 10.10 arasında günde yedi seferi, Gatwick’ten ise üç seferi var.

Ancak ölçek ve seyahat olanakları ne kadar büyük olursa, bir havalimanı da yolcular için o kadar yorucu olabilir. İstanbul için hazırlanan planda tek bir başlangıç terminali öngörülüyordu. Londra Heathrow, Paris CDG ve Frankfurt’un aksine, İstanbul’daki yolcuların varış kapılarından kalkış kapılarına kadar bir servis aracına katılmaları gerekmiyor.

DOH (Doha) da İstanbul ile benzer bir tek terminal avantajına sahip. Ancak İstanbul, Dubai’nin yanı sıra Katar Havalimanının sahip olmadığı bir güce sahip. İstanbul, doğudan ve batıdan gelen gezginlerin keşfetmek için bir araya geldiği dünyanın en büyük şehirlerinden birine hizmet veriyor ve dünyanın en popüler altıncı turist ülkesinin ana varış noktası.

Kadri Samsunlu, Covid-19 salgını sırasında kendisini aynı anda hava trafiğinde kimsenin öngöremediği bir çöküş içerisinde, Avrupa’nın açık ara en yoğun havalimanını yönetirken buldu. İngiliz tatilcilerin yurt dışına çıkışının tamamen yasaklanmasıyla başlayan ve Omicron ile sona eren 2021 yılında bile İstanbul Havalimanı 37 milyon yolcuya hizmet verdi.

Geçen yıl İstanbul, Heathrow’un 62 milyonuna kıyasla 64 milyonla birinciliği korudu. Londra Havalimanı 2023’te öne geçecek gibi görünüyor, ancak üçüncü bir pist inşa edilene kadar kısıtlı kalmaya devam edecek. Buna karşılık İstanbul’un üç ana pisti ve iki yedek pisti var. Transit yolcular iki uçağın aynı anda iniş yapmasının keyfini çıkarabilir. Kadri Samsunlu, Eurocontrol ve Türk yetkililerle birlikte üçlü inişler üzerinde çalıştıklarını söylüyor. “Hacmi karşılayabilmek için pistlerinizi son derece verimli bir şekilde yönetmeniz gerekir” ifadesi ile de bu görüşünü perçinliyor.

Bu pistler diğer tüm havalimanlarından daha fazla noktaya hizmet veriyor ve Türk Hava Yolları diğer tüm havayollarından daha fazla ülkeye uçuyor. Yakında bu güzergahlara bir yenisi daha eklenecek. 2023 sonuna kadar Avustralya Sidney ya da Melbourne’e haftada üç uçuş gerçekleştirecek.

Bir havalimanı CEO’sunun bakış açısına göre, tek bir taşıyıcının hakimiyeti ideal değildir. İstanbul, easyJet’in önümüzdeki ay Manchester’dan başlatacağı uçuşlarla aktif olarak diğer havayollarının da ilgisini çekiyor. İngiltere’nin en büyük düşük maliyetli havayolu şirketi, Birmingham ve Edinburgh’dan da uçan Türk Hava Yolları ile doğrudan rekabet içinde olacak. Samsunlu, “1000 yılı aşkın bir tarihe sahip olan şehrimiz, nihai bir varış noktasıdır” diyor ve havalimanı gelecek için inşa edilirken, müzesi sizi daha da geçmişe götürecek ifadesini kullanıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir