KADIN PİLOTUN AKROBASİ GÖSTERİSİ NEFES KESTİ

KADIN PİLOTUN AKROBASİ GÖSTERİSİ NEFES KESTİ

Eskişehir’in Sivrihisar İlçesi’ndeki ‘Hava Yarışları’ izleyenlerin nefeslerini kesti. Yarışlara katılan ünlü akrobasi pilotu Ali İsmet Öztürk’ün kızı Semin Öztürk’ün yarış öncesinde yaptığı akrobasi gösterisi de alkışlandı.

Sivrihisar ilçesi yakınlarındaki Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi’nde  ‘Hava yarışları’ düzenlendi. Çeşitli illerden gelen 30 pilotun katıldığı etkinlikte amatör havacılar keyifli dakikalar geçirdi. Yarışmada sıralama şöyle oldu:

CAT 1 KATEGORİSİ

1.       Atilla Süleymanoğlu

2.       Süleyman Doğan

3.       Aysan Keskin

4.       Fevzi Ak

5.       Murat Çankırlı

6.       Ali Doğruöz

7.       Mustafa Yavuz

8.       Hakan Köksal

CAT 3 KATEGORİSİ

1. Murat Keleş

2.      Ali İsmet Öztürk

3.       Erdoğan Menekşe

4.       Şadi Keskin

5.       Oben Oğultarhan

6.       Ahmet Emin Bekmezci

7.       Hasan Tuş

8.       Ali Doğruöz

SPECIAL KATEGORİ

1. Rauf Akbaba

2.       Ali Doğruöz

3.       Erdoğan Menekşe

4.       Süleyman Doğan

Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi Organizasyon Komitesi Sorumlusu Işıl Görenoğlu da yarışlarla ilgili olarak şu bilgileri verdi:

“Yarışmamız 3 ayrı kategoride yapıldı. Birinci kategorimiz sabit kanat kategorisi, ikinci kategorimiz 200 beygir gücünün altındaki diğer uçaklar kategorimiz, bir diğeri ise özel kategori. Bu da, bizim yaşlı uçağımız Boeing Sterman var, 77 yaşında. Onunla dört pilotumuz yarıştı”

SEMİN ÖZTÜRK’TEN NEFES KESEN AKROBASİ

26 yaşındaki başarılı pilot Semin Öztürk yarış öncesinde uçakla akrobasi gösterisi sundu. Semin Öztürk’ün gösterisi izleyenler tarafından alkışladı. Ali İsmet Öztürk de gösteri sonrasında kızının yanına giderek tebrik etti.

Semin Öztürk gazetecilere yaptığı açıklamada 12 yaşından beri akrobasi uçuşlarına katıldığını belirterek, “Ben 9 yaşındayken, babam akrobasi uçuşlarına başlamıştı. Uçuşlar çok ilgimi çekmişti. Babamla beraber uçmak istemiştim. Fakat bu uçaklarda paraşüt takmak zorunlu. Çok küçük olduğum için paraşüt üzerime olmuyordu, 3 yıl bekledim. 12 yaşındayken babamla birlikte ilk akrobasi uçuşumu gerçekleştirdim” dedi. Uçuş lisansını  21 yaşında aldığını belirten Semin Öztürk, şunları söyledi:

“Amerika’da akrobasi uçuşu eğitimlerine katıldım ve akrobasi uçuşlarını tek başıma yapmaya başladım. Bugünkü uçuşumda 10 manevramız vardı. Kesinlikle doğaçlama manevra olmuyor, daha önceden planlıyoruz. Bu insanın içinden gelen bir şey, zoraki olabilecek bir şey değil. Bu bir baba mesleği olarak düşünülebilir ama o şekilde ilerlemiyor. Ablam mesela çok farklı bir meslek seçti. Ben çok severek yapıyorum. Sevmeyerek yapılacak bir iş asla değil. Bundan sonra kendimi geliştirmek için daha fazla uğraşacağım. Yurt dışında uçmak istiyorum.”

 

Hakan TÜRKTAN/SİVRİHİSAR (Eskişehir), (DHA)

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.