Kaçkarlar’da Helikopterli Kayak Sezonu Başlıyor

Kaçkarlar’da Helikopterli Kayak Sezonu Başlıyor

Dünyada, Alaska, Kanada, Alp Dağları’nda yapılan heliski bir de Türkiye’de, Kaçkarlar’da yapılıyor.

Rize, Kaçkar Dağları’nda her yıl yapılan helikopterle kayak sporu heliski heyecanı başlıyor. Helikopterle alınarak Kaçkar dağı zirvesine bırakılacak macera tutkunları, karla kaplı dik zirvelerde yaşayacağı kayak heyecanı için haftalık 20 bin euro ödeyecek.

Rize Valiliği İl Sportif Turizm Kurulu’nun izni ile Ocak ayı sonunda başlayacak ve Mart ayı sonuna kadar sürecek etkinlik için Almanya, İsviçre, Fransa, İtalya ve Rusya’dan 300 dolayında heliski tutkunu kente gelecek. Sabah erken saatlerde helikopterle alınarak dağların zirvesine bırakılacak sporcular, kayarak vadilere inecek.

Vadiler boyunca inerek nefes kesen görüntülere imza atan kayakçılar, adrenalini artırmak için oluşturdukları çığla bile yarışıyor. Sporcuların sırtlarında taşıdıkları airbag özellikli çantalar, olası çığ altında kalınması halinde otomatik olarak açılıyor ve bir çadır görevi görüyor. Çantada bulunan GPS cihazı helikoptere sinyal gönderiyor, çığ altında kalsa bile sporcunun yeri kolaylıkla bulunuyor.

Yabancı kayakçılar bu heyecanı yaşamak için haftada kişi başı 20 bin euro ödeme yapıyor.
Heliski sporunun Türkiye’de sadece Kaçkarlar’da yapıldığını ifade eden Rize Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu, etkinliğin kayakta tecrübesi yüksek olanların yaptığı en tepe noktası olduğunu söyledi.

Hocaoğlu, heliskinin kayak konusunda bölgemizin imajına büyük katkı sağladığını ve yılda ortalama 200-300 kişi tarafından gerçekleştirldiğini aktardı ve “Tüm dünyada bu sporu yapan yaklaşık 10 bin kişi bulunuyor. Heliski yapmak için kayak konusunda büyük bir tecrübeye sahip olmak gerekiyor. Bu nedenle Heliski kayakla profesyonel düzeyde ilgilenenlerin yaptığı bir etkinlik” diye ekledi.

Kaçkar Dağları’nın bu faaliyet için dünyada en uygun alanlardan biri olduğunu vurgulayan Hocaoğlu şöyle konuştu:
“Şu anda mevsim normallerine göre havaların sıcak seyretmesine rağmen Heliski yapmak için Kaçkarlar’da uygun ortam ve kar mevcut. Önümüzdeki döneminde kar kalınlığının artmasına bağlı olarak faaliyeti gerçekleştirmek için daha fazla kişinin bölgemize geleceğini düşünüyoruz”

Kaçkar Dağları’na son 10 yılda, aralarında Fransa, Almanya, İsveç, İspanya, İsviçre, Kanada, ABD ve Rusya’nın da bulunduğu ülkelerden 3 bin 500’e yakın sporcu geldi. Helikopterle dağların zirvesine bırakılan, ardından kayarak vadi boyunca inen sporcular büyük heyecan yaşadı.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.