KABİN MEMURU TUVALET TEMİZLER Mİ ?

KABİN MEMURU TUVALET TEMİZLER Mİ ?

Ekonomik açıdan zor günler geçiren İtalya ulusal havayolu şirketi Alitalia’nın, tasarruf tedbirleri kapsamında uçaklardaki tuvaletleri kabin görevlilerine temizletmek istemesi tepkilere yol açtı.

İflas riskiyle karşı karşıya kalmasının ardından bir süre önce Abu Dabi merkezli Etihad Havayolları ile ortak olan Alitalia’da sular durulmak bilmiyor.

Kemer sıkma programı çerçevesinde İstanbul dahil verimli olmayan birçok hattını kapatan, 12 bin çalışanından 2 biniyle yollarını ayırması beklenen, bazı uçakları yere indiren Alitalia, personel sözleşmelerinin yenilenmesi konusunda sendikalarla karşı karşıya geldi.

La Repubblica gazetesindeki habere göre, şirketle bir süredir müzakereler yürüten sendika temsilcileri, hazırlanan yeni sözleşmelerde çalışanların şartlarının ağırlaştırıldığını ve bu kabul edilemez şartlardan dolayı 23 Şubat’ta greve gideceklerini duyurdu.

Çalışma saatlerinin uzatılmasına, yıllık izin günlerinin düşürülmesine karşı çıkan sendika temsilcilerinin yeni sözleşmelere en büyük tepkisi ise, kabin görevlilerine uçakların tuvaletlerini temizleme görevinin de verilmesine oldu.

Alitalia’nın Başkanı Luca Cordero di Montezemolo, günde 500 bin Euro zarar ettiklerini ve ciddi bir likidite krizi yaşadıklarını açıklamıştı.

KRİZİ YAZAN DERGİYİ SANSÜRLEDİ

Alitalia, geçen ay “Alitalia’yı kim katletti” başlığı ile bir dosya haber hazırlayan ve şirketin üçüncü kez iflas riski ile karşılaşmasını irdeleyen İtalyan L’Espresso dergisinin kabinlere sokulmasını yasaklamıştı.

Etihad ile ortaklığın faydadan çok zarar getirdiğini öne süren dergi, son 10 yılda şirketin devletten 7 milyar Euro sübvansiyon aldığını hatırlatmıştı.

Alitalia’nın kendilerine sansür uygulamasını kınayan dergi, “İtalya’da haber alma özgürlüğü katledilmiştir” açıklamasını yapmıştı.(odatv)

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
işçi
3 yıl önce

Bu patronlar bu kadar pinti olursa temizlerler. Ceplerinde akrep var bir lira fazla veririm kar edemem diye canı gidiyor.

Olmamali
3 yıl önce

Tuvaletleri kabin memurlari temizlememeli. Bunu onlardan isteyerek elde edecekleri tasarruf tutari zaten tartismaya degmeyecektir diye dusunuyorum.

Halihazirda zaten Papa Alitalia’yi kullanmiyor mu? Seyahatlerinde Papa Golf buggy’i de goturmuyor mu? Neden sadece Vatikan kullanimiyla sinirlandirmiyorlar Alitalia operasyonlarini? Tekrardan yavas yavas baslayabilir buyumesine. Bizim reklamlarina milyon dolarlar sacan, ulkemiz yerine baska ulkelere seyahati pazarlayan dunya devimizde var 28.000’e yakin personel. Alitalia’nin 12.000 personeline orantilayin.

Etihad herkese ‘ortak’ dedi ve sayisiz code share anlasma yapmisti. Alitalia gider, baskasi gelir – Etihad icin cok ta farketmez sanirim.