featured

Kabin görevlisi uçuşta ciddi şekilde yaralandı, uçak geri döndü

ABD Fort Lauderdale’den Lexington’a G4-485 uçuşunu gerçekleştiren Allegiant Airlines Airbus A320-200 uçağı, kalkış sonrası FL230’a tırmanma izni aldı.

A320 FL230 da uçarken kokpit ekibi, Fort Lauderdale’in yaklaşık 140 deniz mili kuzeyinde iken TCAS RA (RA-Resolution Advisory) ikazı alınca tırmanma, iş jeti ise alçalma tavsiyesi aldı ve uçaklar bu tavsiyeye uydu.

A320, hızla 700 fit tırmandı ve bu ani tırmanma manevrasında iki kabin görevlisi geriye doğru düştüler. Sırt üstü yere düşen kabin görevlilerinden birisi ciddi şekilde yaralandı.

Yaralanan kabin görevlisi nedeniyle acil durum ilan eden A320’nin uçuş ekibi, TCAS RA ikazı alındıktan yaklaşık 40 dakika sonra kalkış yaptığı Fort Lauderdale’e geriye döndü.

FAA yaptığı açıklamada, her iki uçağın da, aynı irtifada (FL230) bulunması nedeniyle, TCAS RA aldıklarını ve olası bir çarpışmanın önlendiğini ancak A320’nin bir kabin görevlisinin sırt üstü yere düşerek ciddi şekilde yaralandığını ve acil tıbbi müdahale için uçağın geriye döndüğünü bildirdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir