Jumbo Jetlerin Sonu Geliyor!

Jumbo Jetlerin Sonu Geliyor!

Bir dönem havacılık sektörüne damga vuran jumbo jetler artık göklerde değil tarih sayfalarında yer almaya hazırlanıyor.

Havacılık sektörüne bir dönem damga vuran efsane uçaklardan Jumbo jetler artık gözden düştü. Business Insider’da yer alan habere göre, çift katlı Jumbo jetler artık yolun sonuna geldi.

40 yılı aşkın süredir göklere hakim olan uçakların, değişen havacılık kuralları, havayolu şirketlerinin stratejileri ve geliştirilen turbofan motor teknolojilerinin etkisiyle önümüzdeki dönemde sonunun gelebileceği belirtildi.

ABD’li havayolu şirketi Boeing tarafından 1969’da üretilen uçak, insanların seyahat ediş şekillerini değiştirdi. 500’den fazla yolcuyu taşıyabilen uçak, hem bilet fiyatlarını düşürdü hem de havayollarının daha uzak mesafelere gidebilmesine yardımcı oldu.

Boeing’in ardından, diğer uçak şirketleri de iki katlı uçakları üretmeye başladı.

Fransız şirket Airbus 2005 yılında iki katlı A380-800 modelini üretti ve ABD’li Boeing’in en büyük rakibi oldu.

ALICI BULMAKTA ZORLANIYOR

Ancak bugünlerde hem Boeing hem de Airbus, her iki uçağı için yeni alıcı bulmakta zorlanıyor. Uçakların en büyük sıkıntısı bu kadar büyük kapasiteli olması ve çok fazla yakıt tüketmesi.

Uçaklara ilginin azalmasının bir diğer nedeni de değişen havacılık koşulları. Havayolu şirketleri artık daha etkin yakıt kullanan modelleri tercih ediyor. Business Insider sitesinde yer alan haberde, Boeing’in son sekiz yılda sadece 45 uçak sattığı ifade edildi.

EN SON 2 YIL ÖNCE SATTI

Airbus en son iki yıl önce havayolu şirketi Emirates’e bir adet çift katlı uçağından satmıştı. Emirates’in en büyük rakibi Etihad’ın CEO’su Business Insider’a yaptığı açıklamada, dört motorlu uçaklarla ilgili olarak şöyle dedi: “Bizden bu kadar. Biz artık iki motorlu uçakları tercih ediyoruz. Onlar çok da etkin yakıt kullanıyor.”

Diğer birçok ülkeye ek olarak ABD başkanları da bu uçağı kullanıyor.

747-400 serisi ses hızının altında ve kıtalar arası mesafelerde (7.260 Deniz mili) uçabiliyor. Bazı modellerle New York’tan Hong Kong’a durmaksızın uçmak mümkün. 1989 yılında Qantas’a ait bir 747-400’ün Londra’dan Sidney’e (18.001 km) 20 saat ve 9 dakikada uçmasına karşılık, teslimat amaçlı olan bu uçuş yolcu veya kargo yükü olmadan gerçekleştirdi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Kurumu (NASA), yaptığı son seyahati tamamladıktan sonra pazar günü kötü hava koşulları nedeniyle Florida yerine Kaliforniya’daki Edwards Hava Üssü’ne inmek zorunda kalan Endeavour uzay mekiğini, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ne bir Boeing 747 tipi uçağın üzerinde taşımıştı.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.