JetStar Soruşturmaya Alındı!

JetStar Soruşturmaya Alındı!

Avustralya Taşıma Güvenliği soruşturma başlattı.

Bir havayolu ile ilgili olarak araştırılan 2 konu var. Konulardan ilki; uçağın emniyetli bir şekilde inebilmesi için, uçuş sırasında yolcuların yer değiştirme zorunda kalması.

JetStar Airbus A321;  Melbourne –Perth uçuşunda,  kabin memurları kokpitten “burun ağır” ikazını alınca, yolculardan yerlerini değiştirmelerini istendi. Uçak Kalkış ve iniş için güvenli yükleme limitleri dışındaydı. Avustralya Ulaşım Güvenlik Bürosu’na göre;  29 Ekim’de yaşanan olayda, Pilot, uçağın burnunu yükseltmek için her zamankinden daha fazla güç gerektiğini rapor etti. Daha sonra yolcular;  uçuşun geri kalanı ve iniş için, uçağı stabilize etmek üzere kabinde yerlerini değiştirdi.

*************

10 Gün önce; yine bir Jetstar Airbus 320 ekibi, kalkış ağırlığı hesaplamasında, 16 yolcuyu dahil etmek konusunda hata yaptı.

Brisbane-Melbourne uçuşu için,  uçağa yolcu biniş işlemi sırasında, ekibe 12 yolcunun uçakta olduğu bilgisi verildi. Pilot, kabin ekibinden total yolcu sayısının teyidini istedi. Biraz sonra kabin ekibi, sorunun çözüldüğünü ve kesin yolcu sayısını bildirdi. 16 Yolcunun daha uçakta olduğu görüldü. Melbourne’a  iniş öncesi iniş ağırlığı yeniden hesaplandı.

Avustralya Taşıma Güvenliği Bürosu (ATSB), her 2 yükleme olayı konusunda soruşturma başlattı.

Konu ile ilgili olarak bir sözcü; “bu soruşturma kapsamında uçuş ve yer ekipleri ile görüşmeler yapılacağını, Jetstar ile ilgili uçak yükleme risklerine ait prosedürlerin gözden geçirilmesi gerekli” olduğunu bildirdi.

İnceleme devam ediyor.

 

 

Geri

1
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Yuh ya

Para kazanma hırsından bizi öldürecekler bir gün