Jet kazasında son dakika gelişmesi!

Jet kazasında son dakika gelişmesi!

Başaran Holding’e ait özel jetin Dubai’den Istanbul’a dönerken Iran’da düşmesinin ardından, kaza nedenine ilişkin araştırmanın olay yeri olan İran’da yapılacağı açıklandı.

İran’da düşen ve 11 kişinin yaşamını yitirdiği Başaran Holding’e ait özel jetle ilgili kaza soruşturmasının, İran yerine Kanada ya da başka bir Avrupa ülkesinde yapılabileceği öğrenildi. Uzmanlar, yer değişikliğinin İran’ın uzun yıllar ambargodan dolayı havacılık alanında geri kalması nedeniyle olabileceğini belirtti.

İki pilot, bir hostes ile birlikte 11 kişinin yaşamını yitirdiği kaza ile ilgili yapılacak teknik araştırma öncesinde de TC-TRB tescilli Bombardier Challenger 604 tipi iş jeti için tescilin olduğu Türkiye’den bir ekip ile uçak üreticisi Kanada’dan bir ekibin soruşturmada yer alacağı öğrenildi.

Havacılık uzmanları ise İran’dan kaynaklanan çeşitli nedenlerden dolayı kaza nedenine ilişkin soruşturmanın Kanada veya bir Avrupa ülkesinde yapılabileceğini kaydetti. Uzmanlar, uzun yıllar ambargodan dolayı havacılık alanında da kapalı kutu olan Iran’da, teknik yetersizlik görülmesi halinde soruşturmanın yer değiştireceğini ifade etti. Buna göre de ilk olarak Bombardier’ın genel merkezinin bulunduğu Kanada veya bakım tesislerinin olduğu bir Avrupa ülkesinin seçilebileceği aktarıldı (Karar)

NOT/ Değerli okurlarımız bu kazadan sonra ki gelişmeler için Erhan İnanç beyin yazısını okuyun

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör