JAPON HAVAYOLU ÖZÜR DİLEMEYİ BİLİYOR

JAPON HAVAYOLU ÖZÜR DİLEMEYİ BİLİYOR

Hem de kusurlarını telafi ediyor, eksiklerini gideriyor!

Ucuz fiyat politikası ile tanınan Japon havayolu, tekerlekli sandalyeli bir yolcuya önce zor anlar yaşattı sonra özür diledi.

Hideto Kijima, 44, turizm merkezinde çalışıyor ve ay başında Osaka’ya dönmek için, Amami Havaalanı’ndan Vanilla Air uçağına binmek istedi. Engelliler için ekipman olmadığı ve yer görevlilerinin emniyet gerekçesi ile kendisine yardımcı olamayacağını öğrendi. Seyahate çıkacağı arkadaşları da aynı gerekçe ile uzak durdular.

Sonunda Kijima tekerlekli sandalyesinden tırmandı ve ellerini kullanarak kendisini 17 basamak yukarı kaldırdı ve uçağa bindi. Personel bunu yapmasını engellemeye çalıştı ama çaresiz kaldı.

Arkadaşlarından biri onu itmeye yardım etti ve en üst noktada tekerlekli sandalyeye oturdu.

“Yürüyemediğim için uçmamın engelleneceği hiç aklıma gelmemişti . Bu bir insan hakları ihlalidir” dedi.

Davranış tarzı özellikle şaşırtıcıydı, çünkü aynı personel birkaç gün önce geldiğinde uçaktan inmesine izin vermişti.

Kijima, 160’ı aşkın ülkeyi ziyaret ettiğini, 200’den fazla hava limanı kullandığını ve 11 yaşından beri felçli olduğunu söyledi.

Olaydan birkaç gün sonra, engelli yolculara yardım etmek için havaalanına sedye kuruldu. Bir asansör getirilmesi için çalışmalara başlandı.
Vanilla Air, yaşanan ve hoş olmayan olaydan ötürü özür diledi.

Vanilya sözcüsü Akihiro Ishikawa, Amami’nin şirketin 14 uluslararası ve iç hat uçuşları için tekerlekli sandalye ve asansörü olmayan tek havaalanı olduğunu söyledi.

 

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.