İzmir’de Mi-8T tipi helikopter Tahtalı Barajı’na düştü

İzmir’de Mi-8T tipi helikopter Tahtalı Barajı’na düştü

İzmir’in Menderes ilçesinde dün çıkan orman yangınlarına müdahale eden Mi-8T Genel Maksat Helikopteri, henüz belirlenemeyen bir sebepten ötürü baraja düştü.

İzmir Menderes’te dün çıkan orman yangınına müdahale eden Mi-8T tipi helikopter Tahtalı Barajı’na düştü. Olayda helikopterde bulunan 4 kişilik mürettebattan Kırgızistan vatandaşı pilota ulaşıldı. Biri Türk ikisi Kırgız toplam 3 kişiyi arama çalışmaları sürüyor.

Tolga Özbek’in haberine göre; MGİ Defence ve Türk Hava Kurumu Gökçen Havacılık tarafından işletilen Gece Görüş Sistemi ile orman yangınına müdahele eden üç helikopterden biri, Tahtalı Barajı’ndan su alırken bilinmeyen bir sebeple irtifa kaybederek düştü. Olay dün gece (16 Eylül 2023) saat 23.53’te meydana geldi.

Helikopter ile telsiz temasının kesilmesinin ardından bölgede arama kurtarma çalışmaları başladı. Tahtalı Barajı yakınlarına Jandarma, Emniyet, Sahil Güvenlik, AFAD ve UMKE ekipleri sevk edildi.

Kırgız pilot kurtarıldı

Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Kırgız pilotun kurtarıldığını, sağlık durumunun iyi olduğuna dikkat çekildi. Halen bölgede arama kurtarma çalışmalarına devam ediliyor.

Gece Görüş Sistemi

Helikopterlere konulan özel Gece Görüş Sistemi ile pilotlar yangın söndürmede gece operasyon yapabiliyor. İniş-kalkış, su alma ve atmada pilotlar özel sistemden yararlanarak etrafı görüyor. Helikopterin altında bulunan kuvvetli projektör ile özellikle su almada etrafın kontrol edilmesi sağlanıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir