featured

İŞVERENLER SENDİKADAN NEDEN KORKAR Kİ…

Sevgili Okurlarım;

Adeta arada derede olsa sizlere haber atmaya devam ediyorum. Aslında haber atmayı ve köşe yazıları yazmayı seven biriyimdir. 1991 yılında UTED derginin yeni yüzüyle sizleri tanıştırdığın andan itibaren UTED dergilerin giriş sayfasında mutlaka yazım vardır. Kısaca 1991 yılından bu güne kadar tamı tamına 30 senedir medyanın içindeyim.   Profesyonel olarak çalıştığım havacılık dalında ise 30 sene bilfiil çalışma hayatım oldu. Havacılık sektöründe çok güzel günler geçirdim ve mevcut durumda da sadece emekliyim.

En sevdiğim konular hep çalışanların sorunları ile ilgili olanlardır.  Dernekçilik ve Sendikacılık konusunda deneyimli olmamın yanı sıra çalışan kesimin sorunlarını da iyi bilirim. Bu nedenle daha çok sendikal konulara yer veriyorum.

Her gün birçok kişi ile telefonla görüşmek durumunda kalıyorum. Çalışanların sorunları bir türlü bitmiyor. Telefonla arayanlar, whatsapp üzerinden mesaj atanlar, mail ortamını kullananların hepsine cevap veriyorum. Çalışanlardan sıklıkla aldığım, “Abi çok teşekkürler sizi seviyoruz” sözleri milyonlara bedel…

Neyse yazdıklarımı zaten biliyorsunuz biz en iyisi yine yeni konulara yoğunlaşalım.

Bildiğiniz ve takip ettiğiniz üzere THY pandemi döneminde birçok önlemler aldı. Tabii ki THY yönetimin görevi önce şirketi sonra da çalışanları gözetmek olmalı. Bu mantık çerçevesinde düşünerek önce THY yönetimine bir göz atalım.

Bence THY yönetimi pandemi döneminden itibaren bu şimdiye kadar görülmemiş krizde başarılı oldular. Her ne kadar çalışanlarda derin mağduriyetler yarattılarsa da bu yaptıklarının, geçici hamleler olduğunu düşünüyorum.

Ne yaptı THY; Önce sendikalarla konuşarak belirli kesintiler yapacağı konusunda anlaştılar. Mevcut mağduriyetlerin mutlaka çözüleceğine söz vererek, çalışanların önüne bir protokol koydular. Bu protokolde maaşlarının belirlenmiş bir miktarda, geçici bir süre için, kesileceği yazılıydı. Çalışanlar iki arada bir derede kaldı. Malum pandemi dönemi, uçuşlar azalmış ve filonun çoğu yerde…

Malumunuz olduğu üzere THY çalışanlarını Hava-İş sendikası temsil ediyor. Kısaca yetkili sendika Hava-İş. Çalışanların genelini ilgilendiren konularda sendika yetkili olunca tabii ki işveren önce Hava-İş sendikası ile görüşerek, mevcut durumda aynı maaşları ödeyemeyeceğini belirterek aralarında bir protokol yapılmasını sağladılar. THY ayrıca işi sağlama almak için çalışanlarına da ayrıca bu protokolü imzalattı. Kısaca iki taraflı kendini sağlama aldı.

Ancak bazı çalışanlar, işveren tarafından önlerine imzala denilerek konan protokolü imzalamadı. Tabii ki bu kişiler sadece devlet yardımı alabildiler. Ancak tüm THY çalışanlarının ve sendikalarının imzaladığı bu protokolü bazı çalışanlar imzalamayınca işveren, işten atma yasağı olduğu için, bu konuda hiçbir şey yapamadı.

1 Temmuzdan itibaren işten çıkartma yasağı bitince, haydi bismillah, ilk olarak bu 24 kişiyi işten attı.

Bizim yasalar çok ilginç. Resmen “tavşan kaç tazı tut” misali… Bu yasalarla, sendikacılık ve çalışma hayatını sürdürebilmek çok zor.

Tabii ki yine asparagas haberler ortalığa düştü. Bazıları 2500 kişi işten atıldı diye bile yazdı. Aslında işten çıkartma sadece yukarıda yazdığım nedenlerle 24 çalışana yönelikti. Şimdi diyeceksiniz ki ne suçları vardı da işten atıldılar. Yasalarımız malum, bazı çalışanlarla yollarını ayırmak istiyorsan, ya işletmesel sorunlar, ya da verimsiz demek yetiyor. Tazminatı verip iş akdini feshedebiliyorsun. THY’de işte aynısını yaptı ve bu çalışanlarla yollarını ayırdı. İş akdine son verilenler zaten bu riski bildiklerinden şaşırmamışlardır.

Şimdi THY ve Teknik A.Ş çalışanlarını ne bekliyor derseniz, THY ve Teknik AŞ yönetimlerinin özel bir sayı azaltma politikası ile sistematik olarak çalışanlara yükleneceğini sanmıyorum. Bu yanlışa imza atmazlar…

Tabii ki Allah korusun yine bu tip bir virüs salgını ile karşılaşmadığımız sürece demem gerekiyor. Öyle bir durum tekrar yaşanır ve sektör durma noktasına gelirse ne yapmak zorunda kalırlar bilemem.

Değerli okurlarım;

Birazda sendikacılıktan bahsedelim. İşverenler Sendikacılıktan neden korkar ki?

1975 yılından itibaren bu sektörün içindeyim ve en az 30 sene sendikalıydım. Sendikaları çok iyi tanırım. Şimdiye kadar havacılık sektöründe doğru dürüst bir sendikacılık gördüğümü söyleyemem.  THY’nin ve Teknik A.Ş nin sendikası varda ne yapıyor?

Bazı şirketlerin çalışanlarının sendikalı olmasın diye çalışmalarını ve sendikalı olursanız atarız, satarız gibi korku salmalarını anlayabilmiş değilim. Sendikalı olmak yasa dışı bir şey mi? DEĞİL.

Ben işveren olsam sendika üyesi olmayı serbest bırakmanın yanı sıra tavsiye bile ederim.

Mevcut kanunlarla ve mevcut çalışan yapısı ile sendikaların eylem, grev yapabilmeleri zaten çok zor. Ayrıca, sendikaların işverenle olan “tavsan kaç tazı tut” misali çalıştığını bilmeyeniniz yoktur.

Sendika yönetimleri bu işi bedava yapmıyor ki… Şirketten para da almıyorlar Ücretlerini çalışanlar ödüyor. . Kısaca;  Onlar da ekmek peşinde. Mevcut yetkili sendikaların, Toplu iş sözleşmesi zamanında işverenle zaten baş başa verip konuştuklarını bilmeyeniniz yoktur. Örneğin, işveren %20 vereceğim derse, sendikalar aman ha bu rakamı telaffuz etmeyin ki biz çalışanlara sizi zorlayarak aldığımızı deklere edeceğiz diyorlar. Bazı sendikacılar, İşveren bize %10-15 arası en fazla zam yapabiliyorum diyor ama biz kabul etmeyerek sizlere %20 aldık diyen ikili oyunlara rastladım.

Sonuçta işverenin anons ettiği en fazla vereceğimiz %10-15 arasındadır sözünü yayarlar ve biz bu rakamın üstünde alacağız, işçiyiz güçlüyüz nidaları ile merak etmeyin diyerek topluma güven telkin etmeye çalışırlar. Kısaca, ”Al Gülüm Ver Gülüm” yaparlar, sonuçta sendikanın değil işverenin dediği olur. %20 alınmıştır. Çalışanlar, yaşasın, bravo sesleri ile sendikaya alkış tutarlar, yere göğe sığdıramazlar. Oyun başarılı bir şekilde neticelenmiş işveren ve çalışanlar kendilerinin sayesinde bu rakama ulaşıldığına inanırlar.

Sevgili işveren, çalışanlardan ve sendikalardan bu kadar çekinmeyin yahu… Onlarda ekmek parası için bu işi yapıyorlar. Siz sendikacılığı işyerlerine sokmak istemedikçe, sendikaların prestiji artar. 

Bırakın sendikalaşsınlar. Hatta dernekleşsinler. Yasaların elverdiği ölçüde çalışmalar yapsınlar.  Sonunda yasalar zaten eylem ve iş yavaşlatmalarına müsaade etmiyor ki. Sendika kursunlar, temsilciler seçsinler ve bu temsilciler sizlerle görüşsün. Dertlerini anlatsınlar. Yapabileceklerinizi yapın yapamayacaklarınızı yapamıyorum deyin. Muhatap olarak sendikayı alın, çalışanlarla neden kötü olasınız ki?  

Sevgili işverenler, büyüklerimizin bir sözü vardır.

“Maşa varken Elini Ateşe sokma” derler. Sizde maşa görevi yapan sendika ile sorunları kolayca çözün. Çalışanlarınızla neden dalaşasınız ki… 

Sizlerin nasıl yasal dayanaklarınız varsa onlarında var. Bakın THY’de ve Teknik AŞ de iki ayrı sendika var. Biri Hava-İş diğeri Özçelik İş… Ne yapmışlar? Çalışanlara sorun kimse memnun değil.  Adeta işçi değil işveren sendikası gibiler… Herkes işverenle değil sendikayla dalaşıyor. İLGİNÇ Değil mi?

Bugün bana gelen bir mailde Pegasus’ta sendika üyesi olacaklar diye işten çıkartılan çalışanların işyerinde kalan özel eşyalarını alamadıklarını yazıyor. İnanamadım ama yine de buradan yetkililerden teyit alayım istedim. 

Bana gelen mailde “Şu anda kartlarımız iptal edildiği için şirketin içerisinde özel eşyalarımızın olduğu dolaplardan eşyalarımızı alamıyoruz” deniyordu.

Bu uygulamaya ilk defa rastlamıyorum. THY’de zamanında buna benzer bir uygulamayı yaptı ama çok daha farklı… İş akdi feshedilen kişinin, işyerindeki dolabından almak istediği özel eşyalarını, işten çıkartılan arkadaşın şirketten bir yetkili eşliğinde alabilmesini sağladılar. Bu yöntem son derece mantıklı. Adamın şahsi eşyasına bir an önce ulaşmasına kimsenin itirazı olamaz herhalde.

İşten çıkartılan bazı Pegasus çalışanları beni arayıp, sorunları ile ilgili bir video çektiklerini ve bu videoyu bize yayınlatmak istediler.  Haydaaa… Nedir bu video diye sorduğumda, malum siteye bu videoyu yollamak istediklerini fakat onların kabul etmediğini söyledi.

Yahu ben Pegasus’daki sendikal sorunu şimdi duyuyorum.

Airlinehaber olarak, şimdiye kadar bize yolladığınız her hangi bir bilgi yazısı veya bülten yok ki. Durduk yere bu videoyu ön yazı olmadan, konuya vakıf olmadan nasıl servis edeyim diyerek, kiminle irtibatta iseniz onlar yayınlasın dedim. Onlarda yayınlamadı sanıyorum.

Vardır Bir Bildikleri…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

26 Yorum

 1. 2 sene önce

  yine Birçok firmayı arayıp dilencilik yapmışbu aralar şantaj yapamıyormilyon dolarlık residence ta pazulu ile

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Aynen piyasa bolluk içinde Trabzon Rize köy kahvesinden adam toplayıp getirin de uçaklara bakım yapsınlar

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  TEKNİK A.Ş DE MUTLU ÇALIŞAN YOK HERKES HUZURSUZ MUTSUZ KENDİNCE BORÇ İÇİNDE.. İNSANLARIN İÇİNDEN GEÇTİNİZ BAHÇENİZDE GÜL BİTMESİN.

  Cevapla
 4. 2 sene önce

  Yine itibarsız gündeme gelmek için dhmi yi etiketleyerek havalimanı müdürlerine çamur atmış..ve yine onu adam yerine sokup cevap veren olmamış:))))

  Cevapla
 5. 2 sene önce

  İrtibatsız muhabirin yamandığı partisinden lütfü türkkan bey bilal ekşi beye soru soruyorbu itibarsız atlayıp cevap veriyor:)))))yahu senii adam yerine soksa sana sorar şantajcu

  Cevapla
 6. 2 sene önce

  Haramcıların ağzından pislik akıyor, hak yiyip ahkam kesiyor. Gün gelir hesabı sorulur

  Cevapla
 7. 2 sene önce

  Bunlara ne zaman bakacaksın sefa bey

  Cevapla
 8. 2 sene önce

  E bu şantajcı muhabir yeni pazulu bulmuş sefa beyyy

  Cevapla
 9. Teknisyene yapılanlar az bile, yönetimin yerinde olsam maaşınızı yüzde 20 daha keserim, olmadı zırt pırt kullandığınız mazaret izinlerinizide kaldırırım. Hem pas bilete ne ihtiyacınız varki nasıl olsa boş koltuk yok uçamıyorsunuz, olsa bile sinyorita listesinde zurnanın zart dediği deliksiniz. Pasım var diye çoluk çocuğunuzu İGA ya sürükeyip, standby bilet alıp kapıda bekliyorsunuz. TGS çalışanları ailenizi düşürdüğünüz bu şebekliğe sizden daha çok üzülüyor, görmüyormusun. Ben size acımıyorum siz en beterini hak ediyorsunuz, bari eşinizin çocuğunuzun bu aşağılanmaya maruz bırakmayın onların suçu yok. Akrabalarınıza bedava biletim var diye hava atarsınız birde, hatta annanız babanız bizim çocuk THY de bedava bileti var diye övünürler, nerden bilsin işin astarını. THY pas hakkınızı kaldırsa bari para verip alma ihtimali olurda ailenize değerini vermiş olursunuz. İş yerinde yediğiniz mobbingin haddi hesabı yok, Bu mobbingi yapanlarsa içinizden çıkan başteknisyen ve şefler. Şirketteki değerinizi söylemeye gerek yok şamar oğlanısınız. Amaa kendi gözünüzde siz olmazsanız uçaklar uçmaaz tabi canım tabi sen aynaya bu at gözlüğü ile bakmaya devam et. Teknisyene yapılanlar az bile, daha çoğunu yapsalar ne yapacaksınız ki, en fazla benim gibi buralara yazarsınız köftehorlar

  Cevapla
 10. 2 sene önce

  İşçileri azaltmadan yoluna devam eder tabi her işini dolar ile yapan bir şirketten bahsediyoruz ama maaşlarını tl ile veren bir şirket, 400 500 dolara adam çalıştırıyor tabiki başarılı olacak, ayrıca sadece bu konuda başarılı değil personelini herşeyi kabul edecek seviyeye getirme konusunda da başarılı bir firma. Sizin nereden baktığınız belli oluyor. Çalışan cebine bakacak tabiki. İnsanlar korkudan evinden çıkamazken şirketin başarılı olmasını sağlayan çalışanlar pandeminin başından sonun kadar görevlerinin başında oldular. Ayrıca bu büyüklükte bir şirkette ve bu kadar önemli işlerin yapıldığı bir şirketin personeline vasıfsız eleman gibi yaklaşmak sıradan bir çalışan gözüyle bakmakda yönetim de bir başarımıdır sorgulanır. 1 çalışan burada yetişmesi iyi bir iş yapabilmesi de yıllar sürdüğü bilinmektedir. Önce şirket olması için önce iyi işler çıkaran çalışanlar olmalıdır. Neticede ticaret yapıyorsunuz ortaya çıkardığınız iş kaliteli olmazsa şirket te olmaz … Bu yazı uzarda gider öyle sizin yazdığınız kadar basit bir konu değil. Anlayana

  Cevapla
 11. 2 sene önce

  Hasbelkader enişten vasıtadası ile geldiğin havacılıktayüz yıl öncenin anılarını pazarlama allah aşkına

  Cevapla
 12. 2 sene önce

  Bence bu Toplu İş Sözleşmesinde sendika enflasyon biraz üstünde gelen teklifi kabul edecekler. Sanırım iyi bir teklif ama biraz uzun sürecek pazarlıklar.

  Cevapla
 13. 2 sene önce

  Böyle hava yapmaların zamanı geçti piyasa bolluk içinde

  Cevapla
 14. 2 sene önce

  O yüzden ilk genel seçimde yapacağımı biliyorum ben!

  Cevapla
 15. 2 sene önce

  Uçağı uçuracak pilot bakımı yapacak teknisyen yolcu ile ilgilenecek kabin memuru olmadıkça şirket var olabilir mi anti tez bu bakkal kafasıyla bir yere gelemezsiniz kusura bakmayın

  Cevapla
 16. 2 sene önce

  Başarılı olma kriteri, kime göre başarılı kime göre başarısız olmak üzere ikiye ayrılır. Konuya hangi cepheden baktığınızla ilgilidir. THY’nin ve tüm dünya havayollarının yaşadığı kötü şartlar malum. Burada önemli olan önce şirket olmalıdır. Şirket varsa çalışan kesim vardır yoksa çalışan kesim de yoktur. Bu mantıkla baktığımızda THY’yi başarılı görmek mümkün. Ancak olaya işçilerin cephesinden baktığınızda ise şirket başarılı değildir. Safa bey sanırım şirket acısından bakmış. Hakikaten de filo küçültmeden, çalışan kesimdeki işçileri azaltma yoluna gitmeden işi kotarmış görünüyor. Konuya işçi gözünden baktığımızda ise o şirketten ziyade kendi durumuna odaklanmıştır. Kendisinin yaşama Sartları değişip kötüye doğru gitti ise şirket kötü yönetilmiştir. Bu kadar basit.

  Cevapla
 17. Sefa bey kusura bakmayin tk yonetimi pandemi yonetiminde sinifta kalmistir. 30 yildir bu isin icindeyken bunlari en iyi sizin gormeniz gerekir. Ve bunu acik acik yazmaniz gerekirdi.’Bence THY yönetimi pandemi döneminden itibaren bu şimdiye kadar görülmemiş krizde başarılı oldular.’ Buna katilmaksa mumkun degil fikirlerinize saygi duyarim ama katilmiyorum. Hangi tk yoneticisinin ongorusu vardir buyrun tartisalim neye gore iyi yapilmistir,kokpit maaslari bile cumhurbaskaninin masasina gitti yapmayin etmeyin. Ayni buyuklukteki bayrak tasiyici modelleri ilk basta maastan kesme yoluna giderken avrupa ve korfezdeki devasa 380 operatorleri bile su an tam maas uygulamasina gecis yapmistir ortakligi olan sun ex ,tkdan daha hizli verimli kararlar alabiliyor. Lufthansa dedigimiz sirket a340,a380,b747 lerden dolayi neredeyse butun long haul filosunu kaybetmisken avrupadaki 380,340,747 operasyonu yapan sirketler pandemi harici artik baska problemlerle ugrasirken kalkip thy’yi o sinifa bile koymak bak lufthansa ,emirates bile ucamiyor diye algi yayilmasini insanlar kendisi yorumlasin.Bende bugun sorarim emirates 120 tane 380i alirken reklam ustune reklam yaparken tkya mi sordu diye.Ikinci olarak bizler sirketin ortagi degiliz yillar boyunca kar ustune kar alirken bizler kar payi aldik mi? Yillarca kar etti bu sirket nerde bu paralar diye sormuyoruz sizce tknin normal kosullarda bu pandemiyi yonetecek parasi yokmuydu? Personel ne dedi o zaman biz ne kadar ucarsak o kadar alalim yuzde 10 ise yuzde 10 yuzde100 ise yuzde 100.Hani hakkaniyet nerde kaldi yuzde 50 kestim yaptim oldu insanlar bari bilgilendirilir kendini toplasin diye ama malesef.Her dakika dunyanin en cok ulkesine ucuyoruz diye reklamimizi yapiyoruz artik kafa yapimizda bizi dunyada en cok ulkeye ucuran personelimizin lufthansa personeli gibi oftan puftan sebeplerle greve gitmeyen sirtimizi yere getirmeyen personelin hakkini vermek olmaliydi ,gonul almak olmaliydi hic olmadi ,sosyal haklarini iyilestirmek olmaliydi ama olan oldu herkes herkesin notunu yine verdi.Son olarak bu isler pandemiden once basladigini hatirlatalim pilotlardan alinan yaptim oldu gelir vergisi, pazar mesaileri, mazot parasina kadar alindi su an en ucradaki sirketler bile personeli icin servis tahsis ederken thy dediginiz sirkette bu yok evet cok iyi yonettiler, yonetemezler cunku cunkusunu sizler benden cok daha iyi biliyorsunuz.

  Cevapla
  • Yönetici 2 sene önce

   Değerli arkadaşım THY kendi beyanları ve yabancı medyadan da aldığımız bilgiler doğrultusunda (ki bunları yazdık) Uçuş sayısı ve doluluk oranı yüksek oldu. Ancak THY’nin patronu devlet olunca Kanal istanbula bile para yollatıyor gibi …”Kanal İstanbul güzergahındaki en büyük arazi operasyonuna ise Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) imza attı. Arnavutköy ilçesi Dursunköy Mahallesi’nde yer alan 3 milyon 639 bin 116 metrekarelik araziyi 2013’te Yıldız Holding’den satın alan Emlak Konut GYO, 7 Haziran 2018’te arazinin yarısına THY’yi ortak etti. THY Havalimanı Gayrimenkul Yatırım ve İşletme adlı şirket 312.5 milyon lira+KDV öderken, 64 parselden oluşan arazi üzerinde etaplar halinde proje geliştirmek için el sıkışıldı.” Burada görünen o ki, THY gayrimenkul Yatırım ve işletme AŞ bu proje için 312,5 milyon tl ve KDV ödetilince işte böyle ödeme zorlukları ile baş başa kalıyorlar. Buna benzer başka ödemeler de var. Keşke THY özel bir şirket olsaydı. Devlet THY’yi bir nevi kasalarından biri gibi görüyor. Vereceksin dendi mi veriliyor alacaksın dendi mi alınıyor. İlker Aycı’nın verilen emire karsı çıkma durumu sizce olabilir mi? Bakın THY ortaklığı sunexpress ücretlerde iyileştirme yaptı. THY henüz mağduriyetleri bile ödeyemedi. Bunları hep görüyoruz sen de bende. Ancak THY yönetimine devlet para istedi mi vermiyorum diyemiyor. Kısaca çok ama çok karışık bir durum var

   Cevapla
 18. 2 sene önce

  eskiden böyle acımasızlıklar zalimlikler hakaretler merhametsizlikler olmazdı yöneticiler acımasız değildi

  Cevapla
 19. 2 sene önce

  thy teknik işten attı thy de işe başladım uçak bakım teknisyeniydim thy teknik kuruldu son senelerimde hastalanınca daha zor bölüme gönderildim a bakım dar gövde atılma korkusuyla engelli rapor cıkardım bu seferde emekliliğin doldu dediler 39 yaşımda işten atıldım PERFORMANS  bana çalışırken UYANIK ASALAK diye hakeret edenler oldu gücüm yettiğince kimseye yalaklık etmeden çalıştım teknisyen başladım teknisyen atıldım

  Cevapla
 20. 2 sene önce

  Hürriyet Gazetesi’nin merhum patronu Erol Simavi sendikadan korkmaz, aksine işe giren herkesin sendikalı olmasını söylerdi. Önce Hürriyet İş Yeri Temsilcisi sonra da Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın İstanbul Şube Başkanı olduğum 90’li yıllarda, görüşmeler çıkmaza girince kendisine gider ve istediğimize çok yakın zam oranını alırdık. Son toplu iş sözleşmesini yüzde 96 oranında bir zamla bağıtlamıştık. Böyle patronlar da var. Ruhu şad olsun.

  Cevapla
 21. 2 sene önce

  Ölümü gösterip sıtmaya razı ettiler şimdi işten çıkarmadık sizi diye minnet duyalım istiyorlar hangi şirkette full mesai işe gelip maaşı yarıya yakın düşen bir meslek grubu var dünya üzerinde evde kişisel gelişim yayınları izleyenlerin karda kışta fiziki efor harcayanlardan daha fazla maaş aldığı başka bir şirket var mı dünya üzerinde bana bir örnek gösterin iyice kabak tadı verdi sefalet içinde yaşıyoruz tek icraati vefat smsi atmak olan tornacı takımı sendika olacağına hiç olmasın daha iyi

  Cevapla
 22. 2 sene önce

  Çok güldüm ama hele bir sor neye güldüm:) Sendikaların patronla anlaşıp, patrondan sen anlaştığımızdan daha az rakam vereceğim de sonra biz sendika olarak uğraşıp aldık diyelim. Bu kesinlikle uygulanmış bir sistem ki senelerdir sendika, dernek, vakıf gibi konularda başı çeken gibi sefa bey hatırlatmış. Valla ne diyim yapılmayacak iş değil. Zaten resmen tiyatro oynanıyor sözleşme zamanı kesin bu tür olmasa da ona benzer yakın ilişkiler vardır mutlaka .

  Cevapla
 23. 2 sene önce

  safa beyin dediği gibi bu ülkede sendikacılık mı yapılır. Yasalar o kadar özel hazırlanmış ki. Hem işçiye sendika kurabilirsin diyor hem de yasalarla belirli hamleleri kısıtlıyor. Eylem yapmak yasak, Yönetime ikaz olsun diye beş dakika birlikte işi bıraktığında üstüne atlarlar. Peki işçi ve sendika nasıl mücadele edecek? Her şeyimiz yalan dolan. Sendikalı olsan ne yazar olmasan ne yazar. Şahsen ben umudumu kestim ne sendikaya nede şirket yönetimine güvenmiyorum.

  Cevapla
 24. çalışanların dolaplarına gidememesi çok ayıp bir durum. personelin kartını elinden almışsın (ne acelen varsa) sonra da özel eşyalarını kendi dolabından aldırtmıyorsun. Bak olmadı bu işte. Yazarın verdiği örnek gibi koy yanlarına bir eleman onun refakatinde dolabına gidip özel eşyalarını alsınlar. Bu kadarı düşünemeyen yönetici mi olur

  Cevapla
 25. 2 sene önce

  O kadar güzel kalem oynatmışsın ki çok beğendim. Hani derler ya aba altından sopa gösteriyorsun işte böyle bir şey. Yazıda çok gizlenmiş konu var. Benim en beğendiğim bölüm sendika konusu. Pegasus sizin dediğiniz gibi sendikadan korkmasına gerek yok bırakın bakalım ne yapacaklar. Ayrıca Sefa beyin verdiği Hava-İş ve Çelik İş örneğinde çok haklı. Şirket yönetiminden daha kötüsü bu iki sendika. Onların üstünden Pegasus’a korkmayın bu sendikalardan diyerek sarı sendikalara laf sokuyor. Bence de çok haklı sendikalar patronların oyuncağı olmuş durumda. Bu nedenle bende pegasus ta sendikanın olmasının şirkete bir zarar getirmeyeceğine eminim.

  Cevapla