İŞTE O UÇAĞIN GERÇEK HİKAYESİ

İŞTE O UÇAĞIN GERÇEK HİKAYESİ

1930 yılında Düzceliler’in Türk Tayyare Cemiyeti’ne hediye ettiği uçağın hikâyesinden bir başka gerçek çıktı.

Türkiye’nin son ili olan Düzce’nin tarihi fotoğraflarında yer alan siyah beyaz bir kare kentin övünç kaynağı olmasına devam ediyor.

87 yıllık geçmişi olan tarihi fotoğrafta 1930 senesine ait bir anı mevcut. Fotoğraf altındaki yazıda: “Düzcelilerin kendi imkânlarıyla Türk Teyyare Cemiyeti’ne hediye ettikleri uçak” ifadesi yer alıyor.

87 YIL SONRA GERÇEK ORTAYA ÇIKTI

Düzceli A.İlhan Kum,  o fotoğrafın gerçek hikâyesini 87 yıl aradan sonra şöyle anlatıyor:

UÇAK DÜZCE’YE MECBURİ İNİŞ YAPINCA…

Bir askeri uçak arıza sebebi ile Uzun Mustafa çayırına mecburi iniş yapmış. Tabii bu olay Düzce’liler için büyük bir merak konusu olmuş. Günlerce halk uçağı görmek için akın akın oraya gelmeye başlamış.

DÜZCE’DE BAŞLAYAN BİR AŞK HİKAYESİ

Kum hikâyenin bu bölümünde sürpriz bir isimden bahsediyor: Kemal Diyarbekir…
Uzun yıllar Hürriyet’te fotomuhabiri olarak çok başarılı işlere imza atan Diyarbekir, maalesef erken yaşta hayatını kaybeden bir basın emekçisiydi.

Kum şöyle devam ediyor:

Arkadaşım Kemal Diyarbakırlı’nın (doğrusu Diyarbekir olacak M.Ş) annesi Malatyalılar ailesinden genç ve güzel bir kız ile yakışıklı pilot arasında gönül bağı oluşmuş. Sonra Düzce’de evlenmişler ve bu evlilikten iki çocukları olmuş.

TALİHSİZ PİLOT İKİNCİ KAZASINDA ŞEHİT OLUYOR

Kemal’in babası görevi icabı devamlı Düzce’de kalamamış. Gidip gelmiş ve bir gün vazife uçuşun da uçağı düşmüş ve şehit olmuş.

Uzun Mustafa çayırındaki uçağı da Düzce’liler tamir ettirip tekrar devlete teslim etmişler. Kemal Diyarbakırlı meslek olarak foto muhabirliğini seçti. Çok genç yaşta da vefat etti.(akşam)

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.