İstanbul’daki olumsuz hava koşulları seferleri etkiledi

İstanbul’daki olumsuz hava koşulları seferleri etkiledi

İstanbul’da bu sabah etkili olan rüzgar ve sağanak yağış şehirde hava trafiğini de aksattı. İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı’nda iniş ve kalkışta gecikmeler yaşanırken bazı uçaklar İzmir, Bursa ve Ankara’ya yönlendirildi.

İstanbul’da gece geç saatlerde başlayan yoğun yağış ve etkisini gösteren kötü hava koşulları İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ve İstanbul Havalimanı uçuşlarını olumsuz etkiledi.

İki havalimanında da hava şartları nedeniyle kalkışlarda rötar yaşanıyor. Radar verilerine göre Sabiha Gökçen Havalimanı için inişte 38, kalkışta 25 dakika ortalama gecikme var. İstanbul havalimanı için bu süre inişte 10, kalkışta 31 dakikaya ulaşıyor.

Söz konusu iki havalimanında iniş izni isteyen bazı uçaklar İzmir ve Ankara’ya yönlendirilirken bazı uçaklar da uzun turlar attıktan sonra teker koyabildi. Örneğin, Ankara’dan 6:55’te kalkması planlanan TK7241 sefer sayılı İstanbul uçağı ancak 7:47’de kalkabildi. İniş öncesi de Armutlu Yarımadası üzerinde yaklaşık yarım saat boyunca tur attı.

BURSA YENİŞEHİR’E ZORUNLU İNİŞ

Olumsuz hava koşulları yüzünden İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yapamayan uçaklar, Bursa Yenişehir Havalimanı’na zorunlu iniş yaptı. İlk olarak THY’nin Taşkent uçağı, saat 05.58’de zorunlu iniş gerçekleştirdi. Pegasus Hava Yolları’nın Beyrut uçağı ise saat 09.00’da Yenişehir’e yönlendirildi. Pegasus Hava Yolları’nın Ankara uçağı da saat 09.30’da Bursa Havalimanı’na zorunlu iniş yaptı. Uçakların, hava koşulları uygun olunca Sabiha Gökçen Havalimanı’na hareket edeceği belirtildi.

İstanbul Havalimanı’nda rüzgar saatte 32 kilometreye kadar çıktı. Meteoroloji yetkilileri aksamaların yaşanabilme olasılığını dün duyurmuştu.


Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.