İSTANBUL’DA 50 BİN DRONE UÇACAK!

İSTANBUL’DA 50 BİN DRONE UÇACAK!

Da Vinci Enstitüsü Direktörü ve Google gelecek bilimcisi (fütürist) Thomas Frey, drone’ların ilerleyen yıllarda insanlığa daha nitelikli hizmet vereceğini belirterek, “Yakın bir gelecekte İstanbul dahil büyük şehirlerde 50 bin drone uçacak ve yüzden fazla alanda insanların hayatına değecek.” dedi.

Frey, İstanbul Ticaret Odasının (İTO) Zorlu Performans Sanatları  Merkezinde düzenlediği Futuristanbul etkinliğinde gelecek hakkında öngörülerini  paylaştı.

Teknolojinin insan hayatının her alanında gözle görülür değişime yol  açtığını hatırlatan Frey, teknolojik imkanların demokrasi kültürünün gelişimine  de katkı sunacağını belirterek, “Online oylama konusu yakın gelecekte seçimleri  daha proaktif hale getirebilir. Ülke başkanlarının seçimi için ülkeler online  seçimler yapabilir, olimpiyat oyunlarının hangi ülkede yapılacağı bu yolla  belirlenebilir. İnsanlar evlerinde ya da yolda mobilden oyunu vererek demokratik  hakkını kullanabilir.” diye konuştu.

“İspanya’da herkes oyunu oturduğu yerden internet üzerinden verebilseydi yaşanan tüm bu karmaşa da olmazdı.” diyen Frey, teknolojinin şu veya  bu şekilde gelişimini sürdüreceğini, insanların hayatını yeniden düzenleyeceğini  söyledi.

“Drone ambulanslar yakında geliyor”

Frey, “Ben 2023’e kadar 2 milyar işin ortadan kaldırılacağını  söylemiştim. Bunu 2 milyar kişi işsiz kalacak demek için söylemedim. İnsanları  uyandırmak için söyledim. İnşaatlarda kullanılan su terazisi artık mobil  aplikasyonlarla indirilebiliyor. Artık ustalara olan ihtiyacımız azalıyor.”  örneğini verdi.

Gelecek nesiller için gereken iş kollarının sanal gerçeklik, sensör  teknolojileri, 3 boyutlu yazıcılar ve drone’lar gibi endüstrilerden geleceğini  ifade eden Frey,  drone’lara ilişkin şu öngörülerde bulundu: “Drone’lar şu anda sadece teslimat aracı olarak kullanılıyor. Sadece  drone uçurmak için 192 yöntemden bahsediliyor. Düşünsenize drone’lar her zaman  kurye aracı ya da görüntü çekme aracı olarak mı kalacak?  Drone’lara hoparlörler,  mikrofonlar, kızıl ötesi gereçler, tekerlek eklesek neler olur? Robotik kollar  eklesek… Gelecekte drone’lar acil durum kurtarmaları için kullanılacak,  yangınları önleyebilecek. Hali hazırda su ve kimyasallar yerine ses  teknolojisiyle yangın söndüren drone teknolojileri üzerinde çalışılıyor. Drone  ambulanslar yakında geliyor. Drone’lar çok uzak olmayan bir gelecekte bireysel  yardımcılarınız haline gelebilir.”

“Drone taksiler Dubai’de devreye girdi

Frey, drone’ların geleceğin dünyasında en önemli iş gücünü  oluşturacağını ifade ederek, “Yakın bir gelecekte İstanbul dahil büyük şehirlerde  50 bin drone uçacak. Yüzden fazla alanda insanların hayatına değecek. Düşünürsek  bunların izni, regülasyonu nasıl olacak? Bunların hiçbirini insanlık olarak henüz  konuşmuş ve kararlaştırmış değiliz. Ama uyanırsak geleceğin sesine kulak verirsek  hazırlıklarımızı da yapmış oluruz.” diye konuştu.

Frey şöyle devam etti: “Kurye, ambulans şoförü, polis, ev taşıyıcılar… Bu meslekleri  gelecekte drone’lara kaptıracağız ama drone komuta merkezi görevlileri, veri  analistleri ve buna benzer yeni iş tanımları çıkacak. Drone taksiler geçen hafta  Dubai’de devreye girdi.  2030-2032’de muhtemelen dünyada 1 milyon drone aktif  olarak insanlara hizmet veriyor olacak. Burada drone olarak bahsettiğim şeyler  sürücüsüz araçlar ve insan müdahalesi gerektirmeyen uçan araçlar.”

3D Yazıcıların bir gün içinde yeni bir ev basabileceğini aktaran Frey,  bireylerin sıkça evlerini yeniden tasarımını yenileyebileceğini söyledi.

Eğitimi yapay zeka sahibi robotlarının 4 ya da 10 kat daha hızlı bir  şekilde üstlenebileceğini anlatan Frey, “Eğitim verecek robotlar sizin becerinize  göre içerikler verecek ancak eğitimde tek tür bir yapıdan söz edilmeyecek  muhtemelen.” dedi.

“Işınlanma için 100 yıl beklememiz gerek”

Konuşmasının ardından Thomas Frey,  “Işınlanma teknolojisi için 100 yıl kadar beklemememiz gerektiğini düşünüyorum.  Çünkü insanın moleküllerinin ayrılıp yeniden birleştirilmesi için birçok  teknolojide uzman bilim insanlarının ortak çalışması gerekiyor ve bu çok kısa  vadede mümkün görünmüyor. İnsanlık olarak ışınlanma için 100 yıl beklememiz  gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Geri

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.