İstanbul Havalimanı'nda Yenilik: Eş Zamanlı Üçlü Pist Operasyonu

İstanbul Havalimanı’nda Yenilik: Eş Zamanlı Üçlü Pist Operasyonu

İstanbul Havalimanı’nda hava trafiğini daha da optimize etmek amacıyla gerçekleştirilen çalışmalarda yeni bir döneme geçiliyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yaptığı açıklamada, İstanbul Havalimanı’nda üç uçağın aynı anda iniş-kalkış yapmasının mümkün olacağı bir sisteme geçileceğini duyurdu.

29 Ocak-4 Şubat döneminde günlük ortalama 1309 uçuşla Avrupa’nın en yoğun havalimanı olduğunu belirten Bakan Uraloğlu, bu yeni sistemle İstanbul Havalimanı’nın konumunu daha da güçlendirmeyi hedeflediklerini ifade etti.

“Eş Zamanlı Bağımsız Üçlü Paralel Pist Operasyonları” uygulaması için 2022’de başlatılan çalışmaların önümüzdeki aylarda eğitimlere başlayacağını ve bu yıl içinde denemelere başlanacağını belirten Uraloğlu, bu sistemin dünya genelinde sadece ABD’de bulunduğunu, Türkiye’de uygulandığında ise Avrupa’da bir ilk olacağını söyledi.

Uygulamanın hayata geçirilmesiyle İstanbul Havalimanı’nda hava trafiği akışının daha emniyetli ve hızlı şekilde sağlanacağını vurgulayan Bakan Uraloğlu, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından Eurocontrol Ajansı ile başlatılan emniyet analiz çalışmasının da Fransa’da bulunan Eurocontrol biriminde devam ettiğini belirtti.

Ayrıca, Uraloğlu, İstanbul Havalimanı’ndaki çeşitliliği artırmak ve diğer hava yolu şirketlerini cezbetmek istediklerini ifade ederek, Türk Hava Yolları’nın etkisinin yüzde 80’e yaklaştığı şu anda süreci zarar vermeden yönetmek istediklerini sözlerine ekledi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir