İstanbul Havalimanı’na taşınmanın ertelenmesi İGA patronlarını rahatsız etti

İstanbul Havalimanı’na taşınmanın ertelenmesi İGA patronlarını rahatsız etti

Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na planlanan büyük taşınma öncesi Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan başkanlığında toplantı yapıldı.

İstanbul Havalimanı’nda saat 15.00’da başlayan toplantıya Bakan Turhan’ın yanı sıra Devlet Hava Meydanları Genel Müdürü Funda Ocak, Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Ahmet Önal, Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA üst düzey yetkilileri ve diğer ilgililer katıldı. Toplantı yaklaşık 2,5 saat sürdü.

Odatv’nin edindiği bilgilere göre; TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı Sani Şener’in, yolladığı bir e-posta dikkat çekti. Şener, mesajında, “Kiracılar ve taşeronlarla ve sigorta ile ilgili anlaşmaların gerekli uzatmasını yapalım”derken, “inşallah bu sefer daha net bir tarih verilir” diye belirtti.

“MAHVOLURUZ TÜM HESAPLARIMIZ ŞAŞAR”

Habertürk yazarı Güntay Şimşek, konuyla ilgili İGA patronlarının rahatsız olduğunu yazdı.

Şimşek, şunları kaydetti:

“İGA ve DHMİ’nin taşınmayı neden biran önce gerçekleştirmek istediği tahmin edilmeyecek bir durum değil. DHMİ için zamanında, sorunsuz bitirdik, hizmete açtık gibi argümanlar öne çıkıyor. Ama asıl taraf olaya tamamen duygusal bakan İGA cenahı. Çünkü İGA’yı oluşturan 5 müteahhit patron, doğal olarak havalimanını acilen hizmet sokup, para kazanmak istiyor. Yatırımlarının geriye dönmesi için çarkların dönmesini bekliyor. Yaşanan ekonomik sıkıntılar sebebiyle İGA patronları, havalimanı kira ödemelerinde 2 yıl öteleme talep etmiş, bakanlık da onaylamıştı. Bu gelişmeden sonra İGA, nakit akış planlarını önce 29 Ekim’e sonra da 1 Ocak 2019’a göre yaptı. Ama ikisi de tutmadı.

29 Ekim’de İGA’nın iddia sever patronlarından birisiyle sohbet ederken bana, ‘1 Ocak’ta THY İstanbul Havalimanı’na taşınır mı? ‘Büyük Taşınma’ olur mu?’ diye sordu. Ben de taşınmanın o tarih olamayacağını söyleyince, ‘Ne diyorsun, mahvoluruz. Tüm hesaplarımız şaşar’ serzenişinde bulunmuştu. Şimdi de bilmiyorum ki, ne diyeyim. Elbette mahvolmazlar, bir çözüm bulurlar. Fakat İGA patronları da kendi yaptıkları havalimanı için açılış tarihini benden beklemesin. Biraz da ne söylediklerine, neyi ne kadar yaptıklarına açıklamalarına dikkat etsinler. Sözlerinin de arkasında dursunlar.”

Odatv.com

Geri

5
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Yildiz Cosar

Ulasim kolayligi olan calisan bir havalimaninin tamamen kapanmasi bizim gibi ulkeler icin akla ziyan .Reise bazi gercekler anlatilmali.

Abuzer

Milletin orasına ne zaman koyacaklar onlar onun derdinde…

İcci

Bnde orayı güzelce herseyini hazırlayıp öyle acmalidirlar atatürk hava limaninda bizim neden kapatiyolarki orasida kalsın birbirlerine destek olsunlar

Hatcı

30 mt kot yüksekliği azaltırken mahvolmadınız ama … Zamanında aşmazken mahvolmadınız… Karın tokluğuna işçi çalıştırırken mahvolmadınız çok şerefli insanlar sizi… Lan tefeciden borç alıp 1 yıl çark döndürseniz yine mahvolmazsınız şerefliler…. Zaten milletin kanını sönüreceksiniz 20-30 sene neyse…. Ağlamayın. Herkesi mağdur edeceksiniz zaten oraya geçince …

İşçi

Bende diyorum ki hiç bir şeyden haberimiz yok.Plan program düzen yapalım ama kimse bize bilgi vermiyor diyerek serzenişte bulunuyorum.Daha patronların bile haberi yokmuş ne yapılacağından nasıl yapılacağından.Neyse kötü günler geride kaldı anlaşılan o ki daha kötü günler bizleri bekliyor arkadaşlar.