featured

İSTANBUL HAVALİMANI YILIN EN İYİ HAVALİMANLARI LİSTESİNDE BİRİNCİLİĞE ADAY

İstanbul Havalimanı, International Airport Review dergisinin “Readers Choice 2019” ödüllerinde, “Airport of the Year” kategorisinde aday gösterilen 10 havalimanından biri oldu…
İstanbul Havalimanı, International Airport Review dergisinin düzenlediği “Readers Choice 2019” ödüllerinde “yılın havalimanı” kategorisi için seçilen 10 havalimanı arasına girdi.
Havalimanı işletmecisi İGA’nın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, İstanbul Havalimanı’nın, “Airport of the Year” (yılın havalimanı) kategorisinde aday olarak seçilen 10 havalimanından birisi olduğu belirtildi.
Paylaşımda, “Yılın havalimanı olmak için oylarınızı bekliyoruz. @IntAirport.” ifadelerine yer verilerek oylamanın “https://www.internationalairportreview.com/readers-choice-award-airport-of-the-year-2019/” linki üzerinden yapıldığı kaydedildi
İstanbul Havalimanı, yılın havalimanı olmaya aday
19 Ağustos 2019 Tarihine kadar sürecek oylamada havalimaları şunlar;
CHANGI HAVALİMANI
CHARLES DE GAULLE HAVALİMANI
COPENHAGEN HAVALİMANI
DUBAI ULUSLARARASI HAVALİMANI
HONG KONG ULUSLARARASI HAVALİMANI
İSTANBUL HAVALİMANI
JORGE CHAVEZ ULUSLARARASI HAVALİMANI
LONDON HEATHROW HAVALİMANI
SYDNEY HAVALİMANI
VANCOUVER ULUSLARARASI HAVALİMANI
 

İSTANBUL HAVALİMANI

AKILLI TEKNOLOJİLER VE BİLİŞİM ALTYAPISI

Dünyanın en büyük havalimanlarından biri olarak Türkiye’nin stratejik konumunu daha da güçlendiren İstanbul Havalimanı, akıllı teknolojilere uygun, yenilikçi ve güçlü bilişim altyapısıyla dikkat çekiyor.

55 BİN KİŞİYE EŞ ZAMANLI İNTERNET

Yeni havalimanının uçtan uca teknolojik alt yapısı sayesinde yolcuların pasaport, gümrük noktaları ile check-in kontuarlarında bekleme süreleri azaldı, 55 bin kişiye eş zamanlı, kesintisiz, hızlı ve güvenli internet sağlandı.

9 BİN GÜVENLİK KAMERASI

İstanbul Havalimanı’nda 3 adet veri merkezi (data center), 102 adet entegre sistem, 467 adet sunucu, 780 telekomünikasyon odası, 3257 adet kartlı geçiş noktası, 3267 uçuş bilgi monitörü, 4549 destek verilen bilgisayar, 9000 adet güvenlik kamerası mevcut.

20 MİLYON GB DATA

İstanbul Yeni Havalimanı bünyesinde 20 milyon GB’lık data alanı mevcut. Yani ortalama bir şehirde bulunan 80 bin network portu kadar bir porta sahip.

MİLLİ SİSTEMLER KULLANILIYOR

Toplam 780 kişilik bir ekip ile havalimanının, altyapı, güvenlik, havacılık, iş uygulamaları ve yazılım geliştirme gibi 5 ana sisteminden sorumlu olacak olan İGA Bilişim, yerli mühendislerin geliştirdiği milli sistemleri kullanıyor.
Yüzde yüz yerli ve milli kaynaklar ile kurulan İGA Bilişim şirketi İstanbul Yeni Havalimanı ile dünyanın en büyük havalimanının tasarım, kurulum, entegrasyon ve devreye alma işlemlerini gerçekleştiriyor.
Mühendisler tarafından geliştirilen, yolcuların daha kaliteli vakit geçirmesi için düşünülmüş hızlı geçiş sistemleri, ücretsiz internet, dinamik bekleme süreleri bildirimleri, akıllı otopark sistemleri, yeni nesil sadakat yönetimi sistemleri, kayıp eşya yazılımı, apron kartı başvuru portalı gibi uygulamalar da ilk defa kullanılmaya başlandı.
İstanbul Yeni Havalimanı’yla ilgili diğer çarpıcı bilgilere gelince: Yaklaşık olarak 150 milyon yolcu kapasitesi bulunuyor. Havalimanındaki kapasitesi 500 uçak.
İstanbul Havalimanı
 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. 5 sene önce

    Sakin tuvaletleri görmesinler. Acildiginin 4. gününde uctum. Ana giristen sonra sagdaki tuvalete giden koridordki taslar, kirikdökük, tuvaletlerdeki fayanslar ise facia. Buarayi tamam diye teslim alan müdürün vicdanina….

    Cevapla
  2. 5 sene önce

    Yakışır!

    Cevapla