İstanbul Atatürk Havalimanı’nda tehlikeli yakınlaşma

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda tehlikeli yakınlaşma

Moskova’dan Saat 13.10’da İstanbul’a gelen Rus havayolu şirketi Pobeda’nın DP837 sefer sayılı Boeing 737-800 tipi uçağı, Ataköy yönünden iniş yaptığı sırada lodos fırtınası nedeniyle pisti pas geçti.

Gazete Habertük’ten Gökhan Artan’ın haberine göre, Rus pilot kurallar gereği hemen sola dönmesi gerekirken bu manevrasını geciktirdiği için Sefaköy- Florya yönündeki pistten havalanan Pegasus Havayolları’nın PC3303 sefer sayılı Boeing 737-800 tipi İstanbul-İzmir uçağının kalkış hattını ihlal etti.

LODOS UYGULAMASI

Bu nedenle 2 uçak tehlikeli şekilde birbirlerine 250 metreye kadar yaklaştı. Bunun üzerine Pegasus uçağı kalkış sonrası tırmanışı durdurup sağa, Pobeda uçağı ise sola manevra yaparak çarpışmadan kaçındı. Pegasus uçağı seferine devam ederken, Pobeda uçağı ise pas geçişin ardından Atatürk Havalimanı’na iniş yaptı.

Yetkililer olayla ilgili gerekli incelemenin başlatıldığını bildirdi. Lodoslu havaların etkili olduğu zamanlarda, Atatürk Havalimanı’nda kapasitenin artırımı için Ataköy-Florya yönündeki 23 pistine iniş, Sefaköy-Florya yönündeki 17L/R pistinden ise eşzamanlı olarak kalkışın yapıldığı ‘Balked Landing’ usulü uygulanıyor.

HAVADAKİ TEHLİKENİN FOTOĞRAFI ORTAYA ÇIKTI

Pilotların yaptıkları kaçınma manevrası 20 yaşındaki havacılık fotoğrafçısı Cumali Selvi tarafından görüntülendi.

Atatürk Havalimanı yakınlarından çektiği fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaşan Selvi, uçağın pas geçtiğini görmesinin ardından acele ile bulunduğu yerden kalktığını belirterek “İki uçağın çarpışabileceğini düşündüm. O an korku ile tek kare fotoğraf çekebildim. Çok şükür iki uçak da birbirinden kaçındı ve kaza atlatıldı” dedi.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.