featured

İSRAİL'İN İKİNCİ ULUSLARARASI HAVALİMANI AÇILIYOR

Mart 2019’da başlayacak operasyonlarla, yeni havalimanı İsrail’in ekonomisini artıracak ve turizminde beklenen artışı sağlayacak.

Eilat’ın Kızıldeniz tatil beldesinin yakınında yer alan uluslararası havalimanı 3.6 km’lik bir piste sahip olacak ve bu da daha büyük yolcu uçağının havaalanını kullanmasını sağlayacak.
22 Ocak 2019’da, havaalanının İsrail Havaalanları Otoritesine (IAA) göre faaliyete başlaması bekleniyor .
Proje 500 milyon dolara mal oldu ve Negev Çölü’ndeki Ramon Havalimanı’ndaki operasyonlar, başlangıçta iç hat uçuşları ile kademeli olarak çalışmaya başlayacak ve uluslararası uçuşların yapılmasına ise Mart 2019’da başlayacak şekilde ilerleme kaydediyor.

Havaalanı’nın daha fazla trafiğin geçmesine izin vermek için uçaklarda mevcut park yerlerinin miktarını iki katına çıkarması nedeniyle,açılışının bir miktar ertelendiğini belirtildi. Bu gecikme, daha büyük uçakları barındıracak pisti 3.6km’ye uzatmayı planlayan proje nedenli olduğu belirtiliyor.
2014 yılında, füzelerin Tel Aviv’in Ben-Gurion Havaalanını hedef aldığı Gazze’deki Hamas militanlarıyla yaşanan çatışma, bazı operatörlerin uçuşlarını birkaç günlüğüne iptal etmesine neden olmuştu. İkinci bir havalimanının eklenmesi, bu kapanışın neden olduğu gecikmeleri en aza indireceği düşünülmekte.

Yeni havalimanı, başlangıçta yılda iki milyondan fazla yolcuyu ağırlayacak potansiyele sahip olacak şekilde tasarlandı ve yılda 4.5 milyon yolcuya ulaşması planlanıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir