İsrail’in hava saldırısında, Halep Havaalanı kullanılamaz hale geldi

İsrail’in hava saldırısında, Halep Havaalanı kullanılamaz hale geldi

İsrail’in hava saldırısı, havaalanını hizmet dışı bırakacak şekilde uçak pistinde maddi hasara yol açtı. Suriye’nin resmi haber ajansı Sana, İsrail’in pazartesi sabahı gerçekleştirdiği hava saldırısının ardından Halep Havaalanı’nın kullanılamaz hale geldiğini duyurdu.

Suriyeli askeri kaynaklara atıfta bulunulan Sana’nın haberinde, “Akdeniz’de Lazkiye’nin batısından düşman güçleri yerel saat ile sabah 04:30’da Uluslararası Halep Havaalanı’na bir saldırı gerçekleştirdi.” ifadesine yer verildi.

Sana, hava saldırısının “havaalanını hizmet dışı bırakacak şekilde uçak pistinde maddi hasara yol açtığını” aktardı. Bu arada Suriye Ulaştırma Bakanlığı yetkilisi Süleyman Halil, AFP’ye yaptığı açıklamada, hava saldırısı sırasında sadece uçuş pistindeki asfaltın zarar gördüğünü bildirdi. Halep bölgesi çevresinde İran yanlısı milislerin ve onlarla müttefik grupların etkili olduğu biliniyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre, İsrail’in mayıs ayında yine aynı havaalanına yaptığı hava saldırısında 4 Suriye askeri ve üç yabancı milis hayatını kaybederken, buradaki bir silah deposu imha edilmişti.

İsrail’in mart ayındaki hava saldırılarında ise Halep Havaalanı iki kez hizmet dışı kalmıştı. İsrail tarafından iddiaya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir