İsrail'den İran'a Saldırı: Gerilim Artıyor

İsrail’den İran’a Saldırı: Gerilim Artıyor

ABD’li yetkililerin bildirdiğine göre, 13 Nisan’daki saldırılara karşılık olarak İsrail, İran topraklarına karşı bir saldırı düzenledi. İsrail’in Suriye’deki İran Büyükelçiliği’ni hedef alması sonucunda üst düzey İranlı yetkililerin hayatını kaybetmesiyle başlayan gerginlik, İran’ın İsrail’e karşı saldırı düzenlemesiyle tırmandı. ABD’li yetkililer, İsrail’in karşı saldırısını doğruladı ve birçok şehirde uçuşların askıya alındığı bildirildi.

İran uzay ajansı yetkilisi, ülkeye yönelik bir füze saldırısının gerçekleşmediğini belirterek İsrail’in insansız hava aracı kullanarak saldırı girişiminde bulunduğunu açıkladı. İsfahan’da patlamaların hissedildiği bildirilirken, Fars haber ajansı patlamanın askeri üssün yakınlarında olduğunu duyurdu.

Reuters’a konuşan üç kaynak, İsrail’in İran’a saldırı düzenlediğini doğruladı. Ancak ABD’nin bu saldırıya doğrudan dahil olmadığı belirtildi. ABD’li yetkililer, Tel Aviv’in perşembe günü 24 ila 48 saat içinde bir saldırı olabileceği konusunda uyarıldığını ifade etti.

CNN’e göre İsrail, ABD’ye İran’ın nükleer tesislerinin hedef alınmayacağına dair güvence verdi. İran’ın uranyum zenginleştirme programının merkezi olan Natanz dahil olmak üzere birçok nükleer tesisi barındıran İsfahan eyaleti, hedef alınan yerler arasında yer aldı.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İran’a yönelik bir saldırı durumunda anında misilleme yapacaklarını belirtti. İran uzay ajansı yetkilisi ise ülkeye yönelik bir füze saldırısının olmadığını açıkladı.

İran devlet medyası, İsfahan, Şiraz ve Tahran dahil olmak üzere İran’ın büyük şehirlerinde ticari uçuşların durdurulduğunu bildirdi. ABD Federal Havacılık İdaresi’nin veritabanında ise Tahran İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı’nda tüm uçuşların sabah saat 07:00’e kadar durdurulduğuna dair bir duyuru yer aldı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir