İsrail-Filistin savaşı:  Protestocular F-35 savaş uçağı parçalarını üreten fabrikaları ablukaya aldı

İsrail-Filistin savaşı:  Protestocular F-35 savaş uçağı parçalarını üreten fabrikaları ablukaya aldı

İşçiler ve sendikalar, F-35 hayalet savaş uçağının yapımında kullanılan parçaları tedarik eden dört İngiliz silah fabrikasını hedef aldı

Yüzlerce protestocu, İsrail’in Gazze’yi bombalamak için kullandığı F-35 hayalet savaş uçağına parça tedarik eden Birleşik Krallık’taki dört silah fabrikasını kapattı.

Dört silah fabrikasının her biri F-35 hayalet savaş uçağının yapımı için gerekli olan bileşenleri tedarik etmekte.

Şirketin web sitesine göre, L3-Harris’in sistemleri F-22, F/A-18 ve F-35 dahil olmak üzere birçok ABD savaş uçağının ayrılmaz bir parçası. Şirket ayrıca İsrail’in Gazze’de kullandığı F-35 savaş uçağı ve Reaper insansız hava aracı için bomba bırakma mekanizmaları da üretiyor.

İnternette yayınlanan görüntülerde aktivistlerin sabahın erken saatlerinden itibaren dört fabrikanın girişlerini bloke ettikleri ve silah fabrikası çalışanlarının tesislere girmesini engelledikleri görülüyor.

 ‘Sistematik hedefleme’

Bournemouth’taki Eaton Mission Systems fabrikasının önündeki grev hattına katılan sağlık çalışanı Kay, Middle East Eye’a yaptığı açıklamada, protesto kararlarını İsrail savaş uçaklarının “Gazze’nin sağlık sistemini yok etmesine” karşı çıkmak için aldıklarını belirtti.

Kay, “İsrail’in bu soykırımda kullandığı strateji, sağlık tesislerini sistematik olarak hedef almak ve engelli Filistinlileri sistematik olarak hedef almaktır” dedi.

F-35 savaş uçağı ABD’de Lockheed Martin tarafından, aralarında savaş uçaklarının yapımında kullanılan parçaları tedarik eden İngiliz fabrikalarının da bulunduğu uluslararası ortakların yardımıyla üretiliyor.

Bu yılın başlarında İsrail, Lockheed Martin’den 3 milyar dolar değerinde bir anlaşma ile 25 adet F-35 hayalet savaş uçağı siparişi daha verdi.

İsrail Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Lockheed Martin tarafından üretilen ilave 25 uçakla birlikte İsrail hava kuvvetlerindeki F-35 sayısı 75’e yükselecek. Satın alma İsrail’in ABD’den aldığı yardım parasıyla finanse edilecek.

Avrupa çapında eylemler

Perşembe günkü eylemler, Hollanda, Fransa ve Almanya dahil olmak üzere Avrupa’nın diğer bölgelerindeki işçilerin de benzer eylemler gerçekleştirdiği bir döneme denk geldi.

Bu hafta başında Hollandalı avukatlar bir mahkemeye başvurarak Hollanda’nın İsrail’in Gazze’ye saldırmak için kullanabileceği F-35 parçalarının ihracatını durdurmasını talep etti.

Protestolar, İsrail’in aralarında İngiltere ve ABD’nin de bulunduğu Batılı ülkelerin desteğiyle Gazze’ye yönelik bombardımanını sürdürdüğü bir dönemde gerçekleşti.

Filistinli çocuk ve kadın tutuklular ile İsrailli rehinelerin serbest bırakılmasını öngören kısa süreli ateşkesin sona ermesinin ardından geçen Cuma gününden bu yana 900’den fazla Filistinli İsrail saldırılarında hayatını kaybetti.

İsrail’in Gazze’ye yönelik bombardımanı şimdiye kadar Gazze’de çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere 16,000’den fazla Filistinlinin ölümüne neden oldu. Filistin Sağlık Bakanlığı’na göre en az 7,000 kişi de kayıp.

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ 1600 1067 1172b0dc c3b7 4ce2 a302 f255234f16fc.jpg.gallery

© AirlineHaber.com

Not: Haber sitemizde yapılan havacılık haberleri kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir