İspanyol Donanması’na Ait Juan Carlos I Amfibi Hücum Gemisi İstanbul’a Demirledi

İspanyol Donanması’na Ait Juan Carlos I Amfibi Hücum Gemisi İstanbul’a Demirledi

İspanya Donanması’na ait olan Juan Carlos I (L 61) amfibi hücum gemisi, İstanbul’a geldi ve Sarayburnu’na demirledi. Geçtiğimiz günlerde Çanakkale Boğazı’ndan geçen gemi, Sirkeci Limanı’na demir atmıştı. Juan Carlos, 6 Şubat depremlerinin ardından Hatay’a gelmişti.

Geminin Özellikleri ve Görevleri:

Juan Carlos I, İspanyol Donanması’nda görev yapan çok amaçlı bir amfibi hücum gemisidir. Bu gemi, STOVL operasyonları için bir kayakla atlama (Ski-jump) alanına sahiptir ve AV-8B Harrier II savaş uçaklarına ev sahipliği yapmaktadır. Gemiyi eski İspanya Kralı I. Juan Carlos’un adıyla anılmaktadır.

Tedarik Süreci ve İspanyol Donanması ile İşbirliği:

Juan Carlos I’in tedarik süreci, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın stratejik projeksiyon görevleri için ihtiyaçlarını tanımladığı ve çok amaçlı bir platform talep ettiği 2002 yılında başladı. 2003 yılında sözleşme özellikleri belirlendi ve Mart 2004’te İspanyol Donanması ile Navantia arasında anlaşma imzalandı. Deniz denemeleri 2009 yılında başladı ve gemi 30 Eylül 2010’da İspanyol Donanmasına teslim edildi.

Teknik Özellikler ve Yetenekler:

Juan Carlos I’in teknik özellikleri şu şekildedir:

  • Deplasman: 26.000 ton
  • Uzunluk: 231 m
  • Genişlik: 32 m
  • Tahrik: 1 gaz türbini, 2 dizel jeneratör, 2 x POD
  • Mürettebat: 295

Operasyonel Kapasite ve Amfibi Yetenekler:

Gemi, amfibi operasyonlar için 30’a kadar orta ve ağır sınıf helikopter veya uçak gemisi konfigürasyonunda 10/12 adet F-35B veya AV-8B+ ve benzeri sayıda uçak taşıma kapasitesine sahiptir.

Bu ziyaret, İspanyol Donanması’nın stratejik projeksiyon yeteneklerine ve Juan Carlos I’in bölgedeki rolüne dair ilgiyi artırmaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir