İsmail Demir: F-35 Alımlarında Alternatifsiz Değiliz

İsmail Demir: F-35 Alımlarında Alternatifsiz Değiliz

CNN Türk te Hakan Çelik’in sorularını yanıtlayan Savunma ve Sanayi Müsteşarı İsmail Demir S-400 ler ve F-35 savaş uçaklarında yaşanan tartışmalara ilişkin görüşlerini belirtti.

Türkiye’nin 100 adet F-35 için taahhüdü olduğunu ve bu rakamın 30 unun kesin sipariş olduğunu ve F-35 lerin teslimatı konusunda medyada yankılanan sorunların gerçeği ifade etmediğini belirterek, aramızda yıllar önce yapılmış bir anlaşma var. Bizim yaptığımız anlaşma dışında farklı kulvarlarda konuşulan konularla ilgilenmiyoruz dedi.

Anlaşmaya rağmen ABD tarafından siyasi bir karar alınır teslimatlar konusunda sorun çıkartılırsa bu program kendi içinde bir çıkmaza neden olur. Bu durum diğer ülkeler açısından da müthiş bir güven sarsılmasına neden olur. Bu program da sadece TAI yok başka Türk şirketleri de var.

İsmail Demir, şimdilik F-35 dışında alternatif arayışları içinde olmadıklarını ancak Türkiye’nin gerektiğinde F-35 konusunda alternatifsiz olmadığını kaydetti.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

3 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
İsmail efendi !
2 yıl önce

50 tonluk motor yaptık diyordunuz ne oldu ona? Hangi vizyon, bilgi, birikimle yerli helikopter vs yapacaksınız? Kadroları torpilli yandaşlar ile doldurdunuz sizden olmayanları dışladınız, kutuplaştırdınız, yurtdışına kaçırttınız hala utanmadan boşa üfleyip sallıyorsunuz !

Doğrusu
2 yıl önce

50 değil 250 tonluk motor olacak.

Ali
2 yıl önce

Yorumunuz ne yandaşından bahsediyorsun, ismail efendi..??