İskender Çarkçı’nın iddiaları CHP tarafından Meclis’e taşındı

İskender Çarkçı’nın iddiaları CHP tarafından Meclis’e taşındı

Havayolu Çalışanları Sendikası (Hava-Sen) Genel Başkanı, THY Kaptan Pilotu İskender Çarkçı’nın “Havada bayılan, sinir krizi geçiren pilotlar oluyor, yorgunluktan dolayı” şeklindeki vahim açıklaması, CHP tarafından Meclis’e taşındı.

Hava-Sen Genel Başkanı ve THY’nin 25 yıllık kaptan pilotu Çarkçı, yaptığı açıklamada, havayolu şirketlerinde yapılan yönerge değişikliğiyle pilotların maksimum art arda yapabileceği uçuş sayısının 6’dan 12’ye çıkarıldığını, pilotların yeterince dinlenemediğini, bu durumun uçuş güvenliğini tehlikeye düşürdüğünü anlatmıştı. Çarkçı, “Bu kadar yoğun bir tempo içinde bedenen ve ruhen çökmeye doğru gidiyoruz. Havada bayılan oluyor, sinir krizi geçiren oluyor yorgunluktan dolayı. Son yaklaşmaya girmiş, inişe geçmiş, ama uyuklayan pilot düşünebiliyor musunuz? İnişe geçmiş ama uyukluyor. Geçenlerde uçuşa giderken bir arkadaşımız yerde kalp krizi geçirdi, gene birkaç ay önce havada bir kaptan bayıldı yorgunluktan” ifadelerini kullanmıştı.

Çarkçı’nın bu vahim iddiaları CHP tarafından Meclis’e taşındı. CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Meclis’te yaptığı açıklamada, Ulaştırma Bakanlığı’ndan pilotların çalışma koşullarının düzeltilmesi için derhal harekete geçmesini istedi.

‘Kanunsuzca kapattılar’
Çarkçı’nın bu sözlerinin kamuoyunda yankı uyandırmasının ardından, Hava-Sen’in İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki (AHL) ofisi kapatıldı. Ofisin kanunsuz şekilde kapatıldığını belirten Çarkçı, yazılı açıklamasında şunları kaydetti: “20 Mart’ta TAV AHL Genel Müdürü Kemal Ünlü’nün emriyle güvenlikçiler odaya girerek arkadaşlarımızı zorla çıkardılar, anahtarları aldılar ve kilidi değiştirdiler. 21 Mart’ta Ünlü’yle görüştük. Onun ifadesine göre kendisine baskı yapılarak ofisi geri alması istenmiş. İsteyenler belli. Sendikal faaliyetlerimizden kim rahatsız oluyorsa onlar. Saadet zincirlerine taş koyduklarımız.”

Hava-Sen Genel Başkanı İskender Çarkçı, bu konuda hukuki süreci başlattıklarını duyurdu.

Geri

7
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
kabin

kabinin sonu yakındır. ben kabin olsam direk kendimi korumak için doğru tercihi yaparım nitekim şuan kabinle ilgili yeni yeni sürprizler hazırlanıyor. sanıyor musunuz ki h-iş sizin için greve gidecek hakkınızı savunacak ?

Saçmalama

Kokpit kabin ne farkı var. Sorun her ikisinde de aynı. Bunu söylemeye gerek var mı? Kokpit ne kabini ne kabin kokpiti dışlayabilir bilesiniz bunu. Trol mesajlar atıp suyu bulandırmaya çalışmayın. Tutmaz bu cahilce yorumlar

neden

Kabinden hiç bahsedilmiyor nedense

neden

Kabinin sözü hiç geçmiyor nedense

Bu da olmadı

144 saat nasıl 12 gün olmuş, aynı gün görev başlayınca gece gündüz dinlenmeden uçurulmaya başladık diye söylemiş. Kalp krizi geçiren pilotu bir tane bilimsel dayanak olmadan uçuş yorgunluğuna bağlamış. Bu da vizyonsuz çıktı maalesef.

HAVA TAŞIMACILIĞI

TAUD ana üs dışında verilerek 12 gün aralıksız uçmaktan bahsediyor. Yaşayan herkes İskender Kaptanın ne demek istediğini anladı.

Havasen

Bir gün sonra da ofis kapatıldı. Hem de hiç gerekcesiz. Yasal sendika ofisi. Kanunsuzluktur kapatmak ama kanun mu var ?