featured

İskender Çarkçı: Uyuyakalan Pilotlar Var

Hava-Sen’in genel başkanı 25 yıllık THY Kaptan Pilotu İskender Çarkçı, KRT Haber Müdürü Çağlar Cilara’ya konuştu.
“Toplu iş sözleşmesinde bize tanınan haklar birer birer geri alındı”diyen Çarkçı, uçuş görevlileri olarak fazla mesai nedeniyle uçuş güvenliğinin tehlikeye düşeceğini belirtti.
Fazla mesaiye yol açan yönergeye tepki gösteren Çarkçı, “6 gün mesai yapan kişi yedinci gün istirahat etmek durumundaydı. Daha sonra sivil havacılık yeni yönerge getirdi. Bu yönergede aralıksız 144 saat mesai verilebilir diyor, bu da 6 güne denk geliyor, demek 6 gün arka arkaya bize mesai yaptırılabiliyor”dedi.
“BİZ İNSANIZ…”
Şu anda çift mesainin standart hale geldiğini belirten Çarkçı, önceden aynı gün içerisinde iki defa mesai açılmadığını, şimdi ise, peş peşe gece dinlenmeden uçuşa gidildiğini belirtti.
“Daha geçen birkaç ay önce havada bir kaptan bayıldı; kamülatif yorgunluktan, bunlar yaşandı. Bu gibi şeyler ürkütücü” ifadelerini kullanan Çarkçı, şunları söyledi:
“Biz insanız, et, kemik ve sinirden oluşuyoruz. Bu kadar yoğun tempo içinde bedenen ve ruhen çökmeye doğru gidiyoruz. Bu patlama noktasına geliyor. Havada bayılan oluyor, sinir krizi geçiren oluyor. Yorgunluktan dolayı. Bunların sonucu hep uçuş emniyetine doğru gidiyor. Uçuş emniyetinin ihlal edilmesine doğru gidiyor. Son yaklaşmaya girmiş, uyuklayan bir pilot düşünebiliyor musunuz? İnişe gelmiş ama uyukluyor…”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. 6 sene önce

    144 saat 12 gün etmez. Düzeltme yapın lütfen. 6 gün eder. Görevin başladığı gün ile birlikte 7 gün. Yanlış bilgilendirmeler işin ciddiyetini kaybetmesine sebep oluyor ve komik duruma düşülüyor.

    Cevapla
  2. 6 sene önce

    Emekliliğin geldiği için at gibi ayakta uyursun iskendercim boşa kürek çekme yallah kış kış hadi iyi istirahatler

    Cevapla