İşinizi Uçakta Yapabilmeniz İçin 10 Tüyo

İşinizi Uçakta Yapabilmeniz İçin 10 Tüyo

Uçakta geçirdiğiniz zamanda işinizi yapmak istiyorsanız ve işinizle olan bağlantınızı koparmak istemiyorsanız sizler için iş hayatınızı uçakta kolaylaştırabilecek tüyolar hazırladık. Uçakta vaktinizi nasıl geçirirsiniz uyuyarak mı, müzik dinleyerek mi, film izleyerek mi, okuyarak mı, oyun oynayarak mı, çalışarak mı?

Uçakta çalışmanın ya da verimli zaman geçirmenin yollarını inceliyelim

1. Doğru koltuğu seçin
Eğer seyahatinizi business veya first class sınıfında yapıyorsanız, yer probleminiz zaten yoktur. Fakat ekonomi sınıfındaki standart koltukta oturuyorsanız, buradaki çalışma alanınız dar ve çalışabilmek zor olacaktır. Sizin için acil çıkış bölümünden koltuk seçmek çözüm olabilir. Ekstra ücretlerle de satılan acil çıkış koltuklarını bazı havayolları online check-in esnasında kapalı tutuyor. Havayoluna göre durum değişse de acil çıkış tercihi için erkenden havalimanında olmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca bu koltuklara sahip olmanın bir başka yolu da o şirkete ait mil üyelik programına üye olmak. Seatguru gibi sitelerden havayollarının hangi tip uçağında, hangi koltuğu seçmeniz gerektiği ile ilgili ipuçları bulabilirsiniz.

2. İnternetli uçakları bulun
Eğer yolculuğunuz esnasında bilgi kaynaklarınızdan haberdar olarak çalışmak istiyorsanız, mutlaka wi-fi olan bir uçağı tercih etmeniz gerekiyor. İnternet olan uçaklar artık giderek yaygınlaşıyor. Tek yapmanız gereken seyahatinizi planlarken bu durumu dikkate almak. Mail trafiğiniz, sosyal medyadan kopmamanız ve sanal ortamda araştırma yapmak için en önemli konu internet. Aksi halde benim de çoğu zaman başıma geldiği gibi uçaktan iner inmez havalimanında internete ulaşabilmek veya bir an önce otele gidebilmek için acele etmek zorunda kalırsınız. Dolayısıyla bilet alırken havayolu sitesinin web sitesinde wi-fi sembolünü arayın veya RouteHappy, Hipmunk gibi sitelere seyahat öncesi danışın.

3. Ucuz internet kullanın
Çok yakın bir süre içinde neredeyse interneti olmayan uçak kalmayacak, ancak halihazırda ekonomi sınıfı için iki önemli sorun var. Birincisi, wi-fi hizmeti için yüksek rakamların ödenmesi. İkinci husus ise bağlanma kalitesi. Eğer uçuş öncesi hazırlıklı olmazsanız, uçakta satın alacağınız wi-fi hizmetine yüksek ücret ödersiniz. Tavsiyemiz bazı havayollarında uygulandığı üzere önceden wi-fi kaydınızı yaptırın. Önce uçağınızda wi-fi var mı, öğrenin. Sonra hangi sağlayıcı olduğunu araştırın. En büyük sağlayıcılardan Gogo üzerinden hizmet veriliyorsa; Gogo’nun web sitesine gidip “uçmadan önce satın al” seçeneği ile hizmeti ucuza edinin. Özellikle kıtalar arası uçuşlar için “tüm gün geçerli” seçeneğini yarı fiyatına, 16 dolara almanız mümkün. Çok sık seyahat ediyorsanız 59 dolara aylık sınırsız üyelik de alabilirsiniz.

4. Wi-fi paylaşımını araştırın
Wi-fi ödemenizi önceden yaptıysanız, bağlantınızı yanınızdaki diğer mobil cihazlarınız ile paylaşabilirsiniz. Böylelikle hem bilgisayarınız veya tabletiniz ile çalışabilirken hem de cep telefonunuzla aynı bağlantıya sahip olabilirsiniz. Connectify kullanımı uçakta çalışabilmeniz için en önemli ipuçlarından biri de bu. Ancak bazı havayollarında tek cihazdan wi-fi’ye bağlanmaya izin verildiğini de hatırlatmış olayım. Mesela Türk Hava Yolları’nda (THY) uygulama böyle. Hatta ilk bağlandığınız cihazdan çıkıp, ikinciyle internete girmekte de sıkıntılar yaşandığı için tercihinizi iyi yapın. Önce mobil cihazlardan girip sonra laptop’a dönemeyebilirsiniz.

5. Uçak değişir wi-fi uçabilir
İnternet olmayan bir uçakla yola çıkmak durumunda kalırsanız da kendinizi buna göre kurgulayıp çalışmalarınıza devam edebilirsiniz. Mesela son dakika aksiliği havayolu uçak tipini değiştirerek wi-fi’yi olmayan bir tipi hizmet verebilir. Ya da sistem havada çalışmayabilir. Bu sebeple seyahat esnasında yapacağınız çalışmanın ciddiyetini dikkate alarak uçağa binmeden son kontrolü yapın. Son dakika uçak değişikliği var mı, internet durumu nedir, zamanında tedbir alırsanız yolculuk öncesi mail ve internet sayfalarını çevrimdışı kullanabileceğiniz hale getirirsiniz, çalışacağınız dosyaları bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

6. Bataryalarınızı doldurun
En önemli ve en fazla yaşanan sorunların başında havada yaşanan enerji problemi geliyor. Enerji kaynaklarına uygun bağlantı cihazı bulamama sorunu yaşamamak için dikkatli olun. Seyahat öncesi uçakta elektrik girişlerinin olup olmadığını kontrol etmeniz de elbette mümkün. Fakat son dakika uçak değişikliğinde internet bağlantısı olmayabileceği gibi elektrik prizlerinin bulunmama ihtimaline karşılık bataryalarınızı seyahat öncesi tamamen doldurun ve yedek bataryalarınızı da yanınıza almayı unutmayın.

7. Uluslararası çoklu adaptör
Yeni nesil uçakların çoğunda standart fişler için uygun olan güç çıkışı bulunuyor. Ama hâlâ eski uçakların bazılarında (arabalarınızdaki çakmak girişine benzer) DC güç çıkışı dediğimiz çıkış mevcut olabiliyor. Bu durumda cihazlarınızı kullanırken bir güç sorunu ile karşılaşma ihtimaliniz mevcut. Bunu engellemek için ise uluslararası tüm girişleri üzerinde bulundurabilen adaptörler mevcut. Bunlardan bir adet çantanızda olması işinizi kolaylaştırır. Çünkü havalimanlarında, lounge’larda, kafe, restoran ve konakladığınız otellerde böyle bir sorunla karşılaşma ihtimaliniz her zaman var.

8. Gizli ekran filtresi alın
Dizüstü bilgisayarınızda çalışırken, sizi omuz üzerinden izleyenler veya yanınızda oturanların bakışları rahatsız ediyorsa, 3M gizli ekran filtresi alarak bu soruna çözüm bulabilirsiniz. Bir nevi hafif ışık sistemi olan koruyucu sayesinde koridordan geçen veya yanınızda oturan insanlar ekranınızı göremeyecektir.

9. Ön koltuğa dikkat
Uçakta çalışmaya daldığınız bir anda önünüzdeki koltuğu yatıran yolcu, bilgisayarınızın koltuğun köşesine sıkışarak hasar görmesine, içeceğinizin üzerine dökülmesine veya cihazın yere düşmesine neden olabilir. Bu sebeple bilgisayarınızı koltuğun dibine kadar yaslamak yerine birkaç santimetre uzağında tutmanızda fayda var. Ayrıca öndeki yolcuya da çalıştığınızı hissettirmelisiniz. Böylece hem bilgisayarınızın zarar görmesini engellersiniz, hem de sinir krizi geçirmezsiniz.

10. Gürültü önleyici kulaklık
Uçaktaki gürültü bazen tahminlerinizin ötesinde kargaşaya dönüşerek, işe koyulmanızı engelleyebilir. Sadece motor ve uçağın havadaki sürtünmesiyle ortaya çıkan ses değil, yakınınızda yüksek sohbete dalanlar, bir türlü ağlaması dinmeyen çocuklar da sizi rahatsız edebilir. Bu durumlarda çeşitli fiyatlarda ve birçok modeli olan gürültü kesen kulaklıklar imdadınıza koşacaktır. ( HT)

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Comment
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
İş adamı
4 yıl önce

Gerçekten faydalı bilgiler teşekkürler